Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Masowe skargi na przewodniczącego
Nasz Tczew

Masowe skargi na przewodniczącego

W czwartek odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Tczewie, podczas której radni znacząco podwyższyli ceny biletów autobusowych, dokonali korekty budżetu oraz przyjęli kilkadziesiąt zasadnych skarg mieszkańca, głównie na działalność przewodniczącego Rady Miejskiej.

Na początku wrześniowej sesji przewodniczący poinformował o sukcesie Mateusza Biskupa, który został mistrzem świata w wioślarstwie. Radni nagrodzili sportowca gromkimi brawami. Następnie Mikołaj Makowski, uczeń II LO w Tczewie, który zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie programistycznym o tematyce ekologicznej, otrzymał z rąk wiceprezydenta nagrodę wynoszącą tysiąc zł.

Kolejny punkt sesji to zgodnie z tradycją informacja o działalności prezydenta Tczewa. Z powodu urlopu Mirosława Pobłockiego informacji udzielił wiceprezydent Adam Burczyk. Zastępca podsumował wyniki najnowszej edycji budżetu obywatelskiego, poinformował, na jakim etapie są realizowane inwestycje tegoroczne oraz wspomniał o wizycie radnych w niemieckim mieście partnerskim Witten, gdzie odsłonięto tabliczkę z polską nazwą „ulica Tczewska”. Adam Burczyk poinformował również o wyniku przetargu na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dla rozbudowy tczewskiego basenu. Wspomniał również o parku miejskim. Wiceprezydent poinformował również o tym, że obszarowi metropolitalnemu, do którego należy Tczew, nie udało się rozstrzygnąć przetargu na dostawę energii elektrycznej.

W kolejnej części sesji radni przystąpili do uchwalenia uchwał. Najwięcej czasu poświęcono wyższym cenom biletów autobusowych, o czym powiemy w osobnym newsie w programie „Nasz Tczew”. W dalszej kolejności radni określili nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości na terenie Tczewa, a także dokonali zmian w budżecie miasta na bieżący rok. Przykładowo po stronie wydatków dopisano niemal 1 mln i 100 tys. zł, które zostaną przekazane spółce Gryf, czyli miejskiemu przewoźnikowi. Z kolei niemal 1 mln i 300 tys. zł otrzyma firma Strabag na kontynuację budowy nowego wiaduktu w ciągu ul. Nowy Rynek, a łącznie niemal 5 mln zł trafi do mieszkańców, którzy zgłoszą się po dodatek węglowy.

W drugiej połowie sesji radni pochylili się nad kilkudziesięcioma skargami mieszkańców Tczewa. Większość z nich dotyczyła działalności przewodniczącego Rady Miejskiej, Zenona Drewy. Skargi zostały uznane za zasadne, ponieważ okazało się, że to nie przewodniczący lub jego zastępcy składali podpisy pod uzasadnieniami przyjętych kilkudziesięciu uchwał, a prezydent lub jego zastępcy. Gdy radny Krzysztof Misiewicz spytał, jakie konsekwencje mogą rodzić błędnie stawiane podpisy, prawnik odpowiedział, że nie powinno to wpłynąć na ważność podjętych uchwał. Radni zastanawiali się również, z jakiego powodu jeden z mieszkańców masowo wysyła skargi.

Pod koniec sesji radni tradycyjnie złożyli wnioski i interpelacje. Tuż przed zamknięciem obrad przewodniczący Zenon Drewa wręczył radnemu Kazimierzowi Ickiewiczowi medal z okazji 100-lecia Szkoły Morskiej. Odznaczenie ufundował były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni profesor Daniel Duda.