Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

sesja pro domo
Nasz Tczew

Medale, sprawozdania i uchwały na miejskiej sesji

Pierwszą część sierpniowej sesji rady miejskiej poświęcono uroczystemu wręczeniu medali pro domo trsoviensi oraz wyróżnienia tczewski Pro Obywatel. W części roboczej radni wysłuchali sprawozdania prezydenta Mirosława Pobłockiego i głosowali nad blisko trzydziestoma uchwałami, między innymi nad korektą tegorocznego budżetu.

33 sesja obecnej kadencji miała stuprocentową frekwencję radnych. Medal Pro Domo Trsoviensi to wyróżnienie przyznawane przez Radę Miejską za znaczące zasługi dla Tczewa i jego mieszkańców. Zazwyczaj medale wręczane są podczas uroczystej sesji 30 stycznia, jednak z powodu epidemii koronawirusa w tym roku ta nie odbyła się. Dlatego pierwsza część sesji poświęcono uroczystemu wręczeniu wyróżnień.

Medal z rąk prezydenta Tczewa otrzymali Jacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski – obaj za wieloletnią działalność w dziedzinie sportu. Wiśniewski to zawodnik, trener i działacz piłki ręcznej. Ma wielu znakomitych wychowanków, był prezesem MKS Sambor Tczew, także działaczem Pomorskiego Związku Piłki Ręcznej. Semborowskiego wyróżniono ze względu na reprezentowanie i promocję naszego miasta na wielu zawodach lekkoatletycznych masters na całym świecie.

Po raz pierwszy podczas sesji ogłoszono wyniki plebiscytu ogłoszonego przez stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski, polegającego na zgłaszaniu osób zaangażowanych w wspieranie społeczności lokalnych. Konkurs jest pomysłem na uhonorowanie osób dzielących się swoim czasem, działających bezinteresownie na rzecz innych.
Laureatką został radna Gertruda Pierzynowska – mieszkanka osiedla Suchostrzygi, znana z wieloletniej działalności społecznej. Wyróżnienie Tczewski PRO OBYWATEL 2020 wręczyli prezydent Pobłocki oraz Tomasz Kajzer reprezentujący Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski. Z gratulacjami pospieszyli przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Drewa, starosta tczewski Mirosław Augustyn oraz radni i goście.
Starosta podziękował miejskiemu samorządowi za wsparcie i wspólne działanie w trudnym okresie walki z pandemią koronawirusa.

Podczas sprawozdania z bieżącej działalności prezydent Mirosław Pobłocki poinformował radnych jakie wnioski o dofinansowanie miasto Tczew złoży do programu Polski Ład. Sporo czasu poświęcił realizowanym inwestycjom. Prezydent odpowiadał również na pytania. Radni głosowali nad blisko 30 uchwałami. Większość z nich to uchwały-skargi, które były uznawane za bezzasadne. Dwie z uchwał dotyczyły korekty tegorocznego budżetu.
W części sesji poświęconej wnioskom i interpelacjom radni byli bardzo aktywni. Złożono ponad dwadzieścia wniosków, a głos zabrali Iwona Nitza, Tomasz Tobiański, maciej Skiberowski, Marcin Kussowski, Michał Ciesielski, Łukasz Brządkowski i Krzysztof Misiewicz.