Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Polski Ład szansą dla Mostu Tczewskiego
Nasz Tczew

Polski Ład szansą dla Mostu Tczewskiego?

Samorząd powiatu tczewskiego złożył do rządowego programu Polski Ład wniosek związany z pozyskaniem funduszy m.in. na Most Tczewski. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel potwierdził nam, że Polski Ład to dobry sposób na ubieganie się o środki na ten cel.

Przypomnijmy, że na dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego potrzeba jeszcze ponad 200 mln zł. Kwota ta przekracza możliwości powiatu tczewskiego, dlatego niezbędna jest rządowa pomoc. W ubiegłym roku poseł Kazimierz Smoliński obiecywał, że środki popłyną z rezerwy premiera, jednak do dziś zapowiedź ta nie została zrealizowana. W minionych miesiącach informowaliśmy o tym, że powiat złożył wniosek do funduszu COVID-owego, jednak rząd wówczas nie przyznał na Most Tczewski ani złotówki. Obecnie rządzący nagłaśniają nowy program o nazwie Polski Ład, który miałby być szansą także dla samorządów. W związku z tym starostwo złożyło trzy wnioski.

Dopytaliśmy, dlaczego starostwo złożyło wniosek jedynie na zaktualizowanie dokumentacji projektowej, a nie na wielomilionowe prace budowlane. W ramach Polskiego Ładu samorząd musiałby uzbierać 5% wkładu własnego, który w przypadku zadania wartego kilkadziesiąt mln zł wyniósłby kilka milionów. Nie jest wykluczone, że w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu byłaby szansa na sfinansowanie zadań w stu procentach. Starosta deklaruje, że wówczas złoży kolejny wniosek, tym razem na większe zadanie związane z mostem. Złożenie wniosku do Polskiego Ładu to efekt apelu wystosowanego w lipcu przez Społeczny Komitet Odbudowy Mostu do Zarządu Powiatu Tczewskiego.

Wiceminister infrastruktury przekazał nam, że Polski Ład to właściwy kierunek ubiegania się o środki na dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego. Przy okazji zapytaliśmy ministra o to, dlaczego Ministerstwo Infrastruktury dotąd nie rozliczyło poprzedniej dotacji na most z rezerwy subwencji ogólnej.