Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

konkurs Demski
Nasz Tczew

Młodzież poznawała historię Kociewia w powiatowym konkursie

Przedstawiciele ośmiu szkół ponadpodstawowych z powiatu tczewskiego wzięli udział w konkursie historycznym o nazwie “Od Wybickiego do Łaszewskiego. Kociewie w latach 1764 – 1920”.


W ostatnich latach obchodziliśmy ważne rocznice związane z Odzyskaniem Niepodległości przez Polskę oraz powrotem Pomorza Gdańskiego (w tym Kociewia) do odrodzonego państwa polskiego, po 148 latach zaboru pruskiego. Z inicjatywy Rady Powiatu Tczewskiego, zgodnie z uchwalona rezolucją, pojawił się pomysł zorganizowania konkursu wiedzy historycznej, który nazwano „Od Wybickiego do Łaszewskiego. Kociewie w latach 1764 – 1920”. Obie postacie związane były swoim życiem i działalnością z Kociewiem oraz pracą w administracji publicznej. Koordynatorem konkursu. który odbył się w I LO w Tczewie, został radny powiatu tczewskiego, także nauczyciel historii – Andrzej Demski. W komisji konkursowej obok Demskiego znaleźli się doktorzy historii Michał Kargul i Krzysztof Korda (również radny powiatu).

W jakiej miejscowości urodził się Józef Wybicki? Czy działania wojenne w okresie powstania listopadowego objęły tereny Kociewia? Kto był pierwszym Starostą Tczewskim niepodległej Polski, który witał wojska gen. Hallera? To przykłady z 50 pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu.

Najlepszym spośród siedemnastu uczestników konkursu był Michał Chrzanowski z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy z pierwszego Liceum Ogólnokształcącego Miłosz Galiński, a trzecie Kacper Citkowski z liceum katolickiego. Zwycięzca zakończył pisanie testu jako pierwszy, osiągnął wynik 58 punktów na 64 możliwych. Zapytaliśmy go z jakich korzystał źródeł przygotowując się do konkursu.

Konkursowi patronował starosta tczewski Mirosław Augustyn i to on wraz z dyrektorką I LO Anną Klenschmidt wręczał nagrody. Książki historyczne i pamiątkowe podziękowania otrzymali wszyscy uczestnicy. Najlepszą trójkę nagrodzono zestawem atrakcyjnych voucherów.