Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Most Tczewski odbudują Brytyjczycy
Nasz Tczew

PRIMA APRILIS: Most Tczewski odbudują Brytyjczycy

Dobre wiadomości w sprawie Mostu Tczewskiego napłynęły nie z Polski, a z Wielkiej Brytanii. W wyniku partnerstwa powiatu tczewskiego z władzami Londynu będzie możliwe dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego. Władze stolicy Wielkiej Brytanii przekażą potrzebną kwotę na drugi etap, ale pod jednym warunkiem – odbudowane przęsła nurtowe muszą być, podobnie jak most Tower Bridge, zwodzone.

W środę rząd Mateusza Morawieckiego ujawnił, na co zostaną przeznaczone środki z kolejnej puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Poseł Kazimierz Smoliński od wielu lat walczący o środki na Most Tczewski w czwartek odwiedził starostę z czekiem na okrągłe zero złotych – prawdopodobnie dlatego, że pieniądze na dokończenie odbudowy nie będą jednak przekazane przez rząd Polski, a przez Wielką Brytanię. W 2020 roku w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte społecznicy i dziennikarze odpowiedzialni za petycję skierowaną do władz Polski wysłali apel także do administracji londyńskiego Tower Bridge, które jest mostem i muzeum jednocześnie. Właśnie nadeszła pozytywna odpowiedź od władz brytyjskich.

Tuż po II wojnie światowej Wielka Brytania pomogła Polakom przekazując przęsła ESTB w celu odbudowy zniszczonych mostów, a teraz po kilkudziesięciu latach pomoże po raz drugi. Spytaliśmy starostę, czy Brytyjczycy postawili jeszcze inny warunek.

Budowa repliki Tower Bridge o długości ok. 250 metrów potrwa do 2023 roku. Następnie trzeba będzie wykonać etap trzeci i czwarty, czyli odbudować przęsło od strony Lisewa oraz brakujące wieże i portale, co powinno zostać sfinansowane z budżetu centralnego. Przypomnijmy, że Muzeum II Wojny Światowej jest zainteresowane stworzeniem Muzeum Mostów Tczewskich po zakończeniu całej odbudowy. Dzięki umowie z Tower Bridge współpraca będzie dotyczyła nie tylko odbudowy tczewskiego mostu, ale i późniejszych działań muzealnych.

Społecznicy bardzo się cieszą z tego, że w Tczewie powstanie replika londyńskiego Tower Bridge. Już zapowiedzieli, że głośne hasło #MostTczewskiJakWesterplatte w ramach podziękowań dla Brytyjczyków zmienią na #MostTczewskiJakTowerBridge.