Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

mural Dąbrówka
Nasz Tczew

Mural i lekcja historii w Dąbrówce Tczewskiej

W Dąbrówce Tczewskiej z inicjatywy lokalnego stowarzyszenia KGW Aktywni Dąbrówka i sołtys Krystyny Kilanowskiej na murze przy głównej drodze powstał mural nawiązujący do historii tej miejscowości. Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówce zorganizowano przy nim lekcję.

Mural powstał przy głównej drodze wiodącej przez miejscowość na murze odgradzającym dawny spichlerz. Wcześniej mur szpecił, był zarośnięty, zaniedbany, miał nierówną, brudną powierzchnię. Zanim powstało malowidło należało mural oczyścić, potem nałożyć tynk, wyrównać. Tym zajęli się miejscowi przedsiębiorcy i mieszkańcy oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Finansowanie malowania murala było możliwe dzięki grantowi z programu Działaj Lokalnie realizowanego przez Fundację Pokolenia z Tczewa. Całość korodynowała sołtys Dąbrówki Krystyna Kilanowska.

Projekt “Mural” to połączenie poprawy infrastruktury z elementami edukacyjnymi związanymi z lokalną historią. Stroną merytoryczną zajął się Henryk Lica, który przeprowadził dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce żywą lekcję historii. Wykonawczynią murala była malarka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Bogna Storma.
To nie pierwsza akcja na rzecz upiększania Dąbrówki. Wcześniej zrewitalizowano tu otocznie stawu i przydrożną kapliczkę.