Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nabożeństwa w czasie pandemii
Nasz Tczew

Nabożeństwa w czasie pandemii

Stan zagrożenia epidemicznego to trudny czas dla wszystkich mieszkańców Polski, w tym dla kościołów i innych związków wyznaniowych. Sprawdziliśmy, jak w czasie pandemii w Tczewie radzi sobie Kościół Katolicki oraz Zielonoświątkowy.

Ponad tydzień temu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaleciła, aby biskupi udzielali dyspensy osobom starszym, chorym oraz wszystkim, którzy w obawie przed zarażeniem koronawirusem chcieliby pozostać w domu zamiast udać się do kościoła. Wierni, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w liturgii, mogą w każdą niedzielę o godzinie 18 obejrzeć retransmisję mszy w Telewizji Tetka lub posłuchać jej na antenie Radia Tczew.

Biskup Diecezji Gliwickiej całkowicie odwołał msze, choć kościoły pozostawił otwarte. Spytaliśmy, czy biskup Diecezji Pelplińskiej rozważał taką możliwość. Dodajmy, że parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie wprowadza nowość, czyli UberKomunię. Ta darmowa usługa polega na tym, że ksiądz przychodzi do domu wiernego z komunią świętą. Wizyta trwa tylko pół minuty i w jej trakcie są zachowane wszelkie zasady higieny. Informacje o UberKomunii można znaleźć na stronie fara.tczew.pl.

Jak z kolei w czasie pandemii radzą sobie inne kościoły? W ubiegłym roku Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie zakupił dawne centrum handlowe przy ulicy Kwiatowej, które zostało przekształcone w świątynię. Obecnie w czasie pandemii wszelkie nabożeństwa zostały tu odwołane. W maju Zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie miał obchodzić trzydziestą rocznicę istnienia. Uroczystość prawdopodobnie zostanie przesunięta.