Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Niecka czyżykowska wciąż pięknieje
Nasz Tczew

Niecka czyżykowska wciąż pięknieje

Zakończył się piąty etap zagospodarowywania niecki czyżykowskiej, która została wzbogacona o teren wypoczynkowy wypełniony alejkami i ławkami. Prezydent zapowiada, że to nie koniec działań w tym rejonie. Na realizację wciąż czeka m.in. tor rolkarski.

Pod koniec ubiegłego roku sfinalizowano kolejny etap zagospodarowywania niecki czyżykowskiej. Tym razem przedmiotem prac była jej południowa część sąsiadująca z ul. Orzeszkowej o powierzchni ponad 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, która pełni funkcję wypoczynkową i spacerową. Podczas konferencji prasowej w ratuszu o szczegółach opowiedziała rzeczniczka miasta.

Wcześniej w tym miejscu znajdowały się podmokłe łąki, które w pierwszej kolejności miasto musiało osuszyć. Północną część niecki służącą aktywnemu wypoczynkowi zaczęto realizować już kilka lat temu. W 2015 roku powstała koncepcja, którą wcielono w życie trzy lata później, kiedy to władze miasta zdecydowały o budowie pumptrucków, czyli falowanych torów dla rowerzystów, ale też miłośników hulajnóg, rolek i deskorolek. W kolejnych latach wokół nich powstawało coraz więcej innych atrakcji dla dzieci w różnym wieku, a także dla dorosłych – kolejne zjeżdżalnie i huśtawki, siłownia pod chmurką, boisko do siatkówki plażowej, czy ogrodzone miejsce dla psów z urządzeniami do zabawy. Równolegle infrastruktura niecki była wyposażana w oświetlenie, nasadzono tu rośliny ozdobne, powstały klomby oraz kolejne ławeczki. Teren stał się konkurencją wobec bulwaru nadwiślańskiego i atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców południowych osiedli Tczewa.

Pięć etapów zagospodarowania niecki zostało wykonanych, ale to nadal nie koniec. Wciąż brakuje obiecanego kilka lat temu toru rolkarskiego. Na mapce widać go w północno-wschodnim rejonie niecki bliżej Wisły. W 2023 roku w budżecie nie zabezpieczono środków na jego wykonanie. Prezydent informuje, co jest dla niego priorytetem na kolejne lata.

Tor rolkarski wypełni miejsce, w którym w minionych latach odbywały się imprezy plenerowe, np. piknik rodzinny organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki. Oznacza to, że w przyszłości w tym konkretnie miejscu tego typu wydarzenia nie będą mogły się odbywać. Alternatywą będzie nowy teren wypoczynkowy w południowej części niecki.