Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nigdy więcej wojny
Nasz Tczew

Nigdy więcej wojny!

1 września odbyły się obchody upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Tczewie, podczas których oddano hołd polskim bohaterom. Nie zabrakło nawiązań do aktualnie toczonej przez Rosję wojny w Ukrainie. Po części oficjalnej odbył się piknik historyczno-militarny, który powrócił na bulwar po trzech latach przerwy.

1 września o godzinie 4:34 minęły dokładnie 83 lata od wybuchu II wojny światowej w Tczewie. Pierwsze niemieckie bomby spadły w sąsiedztwie mostów nad Wisłą. Z tego powodu co roku pod obeliskiem na Skwerze Weteranów II Wojny Światowej odbywają się uroczystości organizowane przez Jacka Prętkiego. W tym roku pojawiła się nowość – przemarsz ulicami miasta, który rozpoczął się na cmentarzu, gdzie znajdują się groby żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli 1 września 1939 roku. Po zakończeniu przemarszu rozpoczęła się uroczystość poprowadzona tradycyjnie przez dziennikarkę Annę Popek i historyka Kazimierza Ickiewicza. Przypomniał on, że obecnie wymienia się trzy miejscowości, w których padły pierwsze strzały II wojny światowej. Najwcześniej Niemcy zaatakowali Tczew i Szymankowo.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list od Andrzeja Dudy, w którym głowa państwa podkreśla znaczenie wysadzenia Mostów Tczewskich w obronie Polski w pierwszych dniach września. Poseł Kazimierz Smoliński odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

W uroczystości wziął również udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, a także m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, kolejarze, celnicy, przedstawiciele służb mundurowych oraz harcerze wraz z orkiestrą dętą. Uczestnicy wydarzenia uczcili minutą ciszy ofiary rosyjskiej agresji w wojnie w Ukrainie, a także ułożyli z biało-czerwonych zniczy napis „Nigdy więcej wojny”. Słowa te mają szczególne znaczenie w tym roku.

Pod koniec uroczystości nie zabrakło Apelu Poległych oraz salwy honorowej. Po części oficjalnej mieszkańcy skorzystali z atrakcji pikniku patriotyczno-militarnego przygotowanego przez m.in. Fabrykę Sztuk, ZUK i harcerzy. Wydarzenie powróciło po trzech latach przerwy, która była spowodowana pandemią. Podczas tej żywej lekcji historii udostępniono wystawy oraz pokaz zabytkowych pojazdów wojskowych, takich jak: niemieckie samochody ciężarowe, motocykle z wózkiem bocznym, lekka armata przeciwpancerna, a obok nich współczesny sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Podczas pikniku mieszkańcy mogli porozmawiać z żołnierzami np. z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, czy 16 Batalionu Saperów w Nisku. Tczewianie mogli skorzystać ze strzelnicy obsługiwanej przez Ligę Obrony Kraju, a także z darmowej grochówki wprost z kuchni polowej.