Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Rozkład jesienny czy nadal wakacyjny
Nasz Tczew

Rozkład jesienny czy nadal wakacyjny?

Od 1 września obowiązuje jesienny rozkład jazdy miejskich autobusów. Mieszkańcy zauważyli, że w przypadku najpopularniejszych linii nr 3 i 4 nowy rozkład minimalnie różni się od wakacyjnego. Sprawdzamy, czy przewoźnik Gryf nadal ma problemy kadrowe i jak wypadła kontrola autobusów przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku.

Wiosną informowaliśmy o problemach kadrowych spółki Gryf, w efekcie których wakacyjny rozkład jazdy został wprowadzony już w maju. Nadszedł wrzesień, a wraz z nim jesienny rozkład. Problem w tym, że kłopoty kadrowe przewoźnika nadal się nie skończyły, co wpłynęło na mniejszą liczbę kursów zaplanowanych w najnowszym rozkładzie. O szczegółach mówi przedstawiciel Zakładu Usług Komunalnych odpowiedzialnego za układanie rozkładu.

Spółka Gryf potwierdziła nam, że aktualnie dysponuje w Tczewie 60 kierowcami. ZUK informuje, że liczba ta zapewni obsługę trzech autobusów mniej niż zwykle w sezonie jesiennym. W efekcie Gryf zarobi mniej. Odpowiedzialny za rozkład jazdy ZUK zwiększy częstotliwość kursów, gdy tylko Gryf zatrudni większą liczbę kierowców.

Wiosną tego roku w dni powszednie z węzła transportowego w kierunku Czyżykowa wyjeżdżało aż 61 „trójek” dziennie, średnio 4 w ciągu jednej godziny. W tegoroczne wakacje „trójek” wyjeżdżało 51, czyli średnio 3 w ciągu godziny, a od 1 września jest ich jedynie 50, czyli o jedną mniej niż w wakacje i 11 mniej niż wiosną. Słuchacze Radia Tczew pytają, jak mają dojeżdżać do pracy i szkoły najpopularniejszymi liniami nr 3 i 4, skoro rozkłady tych linii w praktyce przypominają te z wakacji.

Dodajmy, że w ostatnim czasie do naszej redakcji dotarły sygnały od kierowców Gryfa o tym, jakoby przewoźnik pozwalał na jazdę niesprawnych autobusów mimo obaw kierowców. Spółka temu zaprzecza i informuje o wynikach sierpniowej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku, która nie wykazała usterek pojazdów. Inspektorat potwierdził te informacje i uszczegółowił, że pod koniec wakacji skontrolował 8 autobusów Gryfa. Wcześniejsza kontrola, która odbyła się w maju, również nie wykazała nieprawidłowości.