Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nowe zakłady przemysłowe w miejscu sadów
Nasz Tczew

Nowe zakłady przemysłowe w miejscu sadów

To już pewne – Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zakupiła duży, 25-hektarowy teren z sadami przy ulicy Bałdowskiej, na którym powstaną nowe zakłady przemysłowe. Właściciel pozostałej części sadów, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, już myśli o sprzedaży pozostałego obszaru, na którym powstaną zarówno nowe zakłady przemysłowe jak i osiedle mieszkaniowe.

Za kilka lat południowo-wschodnie obrzeża Tczewa nie będą kończyły się na Czyżykowie i Szklanych Domach. Jeszcze do niedawna z obszaru o powierzchni 102 hektarów pomiędzy ulicą Bałdowską a torami kolejowymi, korzystali sadownicy. Właściciel tego dużego terenu, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, pod koniec października ubiegłego roku najpierw wyłączył z dzierżawy działki o powierzchni niemal 47 hektarów, a miesiąc później na wniosek dzierżawcy rozwiązał umowę związaną z kolejnymi 56 hektarami. Następnie KOWR przystąpił do rozpoczęcia sprzedaży swojego terenu. W pierwszej kolejności stało się to, co zapowiadaliśmy w naszym programie w grudniu ubiegłego roku. 21 lutego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał umowę na sprzedaż 25 hektarów Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która od ponad 20 lat dysponuje w Tczewie dwoma terenami, przy ulicy Malinowskiej i Skarszewskiej. Miejsce na nowe zakłady już dawno się skończyło, dlatego nie jest zaskoczeniem to, że strefa wykupiła od KOWR-u spory obszar sadów.

Strefa dodaje, że aktualnie przygotowuje ofertę związaną ze świeżo nabytym terenem, a także prowadzi rozmowy z podmiotem zainteresowanym inwestycją na tym obszarze. Po sprzedaży 25 hektarów strefie Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa pozostało ponad 76 hektarów sadów. Instytucja obecnie przygotowuje te nieruchomości do trwałego rozdysponowania. Oddział Terenowy KOWR w Pruszczu Gdańskim przeprowadzi podziały geodezyjne wspomnianych nieruchomości. Po zakończeniu prac geodety i wprowadzeniu zmian w niezbędnej dokumentacji, nieruchomości zostaną przygotowane do sprzedaży w trybie przetargów nieograniczonych.

O tym, jakie rodzaje obiektów będą mogły powstać na terenie sadów, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Od wielu lat wiadomo, że przez sam środek sadów będzie w przyszłości biegła południowa obwodnica Tczewa, która połączy ulicę Głowackiego na osiedlu Górki z ul. 30 Stycznia, al. Solidarności i ul. Bałdowską. Po północnej stronie obwodnicy potencjalni nowi właściciele działek będą mogli wybudować nowe osiedle mieszkaniowe, którego zalążkiem jest kilka bloków przy ul. Jabłoniowej. Z kolei po stronie południowej powstaną zakłady przemysłowe, m.in. na wspomnianym terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jeśli chodzi o południową obwodnicę, to już pod koniec ubiegłego roku prezydent Tczewa wyraził nadzieję, że w jej budowie mogłyby pomóc firmy, które wybudują swoje zakłady w południowej części sadów.