Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Kossaka dom dziecka
Nasz Tczew

Nowy dom dziecka na Kossaka

W grudniu ubiegłego roku wychowankowie tczewskiego domu dziecka wraz z opiekunami przeprowadzili się do zakupionego przez starostwo obiektu – dużego budynku jednorodzinnego na osiedlu Witosa.

Zgodnie z ustawą od 2021 roku w domach opiekuńczo-wychowawczych nie może być więcej niż 14 dzieci. Dlatego władze powiatu tczewskiego musiały stworzyć kilka mniejszych placówek, likwidując tę mieszcząca się przy ulicy Wojska Polskiego w Tczewie. Proces trwał kilka lat. Najpierw utworzono dom dziecka w Narkowach, wiosną ubiegłego roku starostwo umieściło kolejną grupę wychowanków w zakupionym i dostosowanym domu przy ulicy Wyspiańskiego w Tczewie.
Blisko tydzień przed świętami bożego narodzenia w budynku przy ulicy Kossaka 16 na osiedlu Witosa w Tczewie zamieszkało dwanaścioro dzieci. To ostatnia grupa wychowanków tczewskiej placówki, która mieszkała przy Wojska Polskiego.

Dom na Górkach ma powierzchnię około trzysta metrów kwadratowych. Dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Tczewie Elżbieta Protasiuk czyniła starania, żeby budynek był dobrze przygotowany do przeprowadzki. Ponad sto tysięcy złotych wydano na prace remontowe i wyposażenie. Pieniądze w większej części pochodziły od darczyńców, w tym fundacji Eaton.