Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nowy układ sił w Radzie Miejskiej
Nasz Tczew

Nowy układ sił w Radzie Miejskiej

Po wielu kadencjach w Radzie Miejskiej w Tczewie doszło do politycznego trzęsienia ziemi. Dotychczasowe, wiodące ugrupowanie, czyli Porozumienie na Plus, przeszło do opozycji. Miastem będzie rządziła szeroka koalicja składająca się z Samorządu OdNowa, Prawa i Sprawiedliwości oraz części Koalicji Obywatelskiej. W tym ostatnim ugrupowaniu doszło do rozłamu.

Nowy prezydent Łukasz Brządkowski już po zwycięstwie zapowiadał, że w Radzie Miejskiej powstanie szeroka koalicja. Nowy układ sił wygląda następująco. Po stronie prezydenta jest 14 radnych: pięciu z Samorządu od Nowa, sześciu z Prawa i Sprawiedliwości i trzech z Koalicji Obywatelskiej. Dodatkową piętnastą osobą będzie Michał Wieczorkowski z Samorządu OdNowa, który najprawdopodobniej na kolejnej sesji obejmie mandat radnego po Łukaszu Brządkowskim.

Przewodniczącym Rady Miejskiej został dotychczasowy radny Marcin Kussowski z Samorządu OdNowa – z wykształcenia i zawodu informatyk. Jego zastępcami zostali Brygida Genca z Koalicji Obywatelskiej, Mieczysław Matysiak z Prawa i Sprawiedliwości oraz Maciej Skiberowski z Samorządu OdNowa. Spytaliśmy nowego przewodniczącego o wrażenia na gorąco.

Dotychczasowe rządzące ugrupowanie Porozumienie na Plus przeszło do opozycji. Prócz sześciu radnych PnP nowej koalicji rządzącej miastem nie poparła dwójka radnych z Platformy Obywatelskiej, przez co w szeregach tego ugrupowania nastąpił rozłam. Spytaliśmy przedstawiciela PnP, jak klub odbiera nowy układ sił w mieście. Dopytaliśmy radnego, dlaczego Porozumienie na Plus nie zaproponowało żadnego kandydata na przewodniczącego Rady Miejskiej i zastępcę.

Już po nagraniu słów prezydenta okazało się, że Porozumienie na Plus nie zaproponowało żadnych kandydatów na stanowiska przewodniczących i zastępców komisji stałych. W wyniku głosowania szefem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji został Jarosław Kowalczyk z PiS, Komisji Polityki Społecznej Adam Sawiński z KO; Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Mateusz Kotwica z Samorządu OdNowa, Komisji Finansowo-Budżetowej Michał Ciesielski z Samorządu OdNowa, Komisji Polityki Gospodarczej Maciej Smoliński z PiS oraz Komisji Rewizyjnej Joanna Grabowska z Samorząd OdNowa. Tej ostatniej wkrótce wygaśnie mandat radnej, ponieważ od wtorku pełni funkcję zastępczyni prezydenta Tczewa. W jej miejsce w radzie zasiądzie Wojciech Korda.