Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

temat tygodnia Ciechowski
Nasz Tczew

O Ciechowskim przed In Memoriam

W najbliższy weekend w Tczewie odbędzie się osiemnasty In Memoriam festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Złożą się na niego piątkowa projekcja filmu oraz sobotnia parada na Starym Mieście i koncerty na placu Hallera.

Jeszcze przed festiwalem telewizja Tetka zaprasza na program Temat Tygodnia. Goście Krzysztofa Repińskiego będą wspominać artystę jako tczewianina – powiedzą o jego młodości, pierwszych muzycznych doświadczeniach i stosunku do rodzinnego miasta.

W temacie Tygodnia o Grzegorzu Ciechowskim wzięli udział – jego siostra Aleksandra Krzemińska, organizator festiwalu In memoriam Józef Golicki oraz Adam Wendt muzyk, znający Ciechowskiego z lat młodości i współpracujący z nim w późniejszym czasie. Oglądali materiały archiwalne z wypowiedziami Ciechowskiego. Opowiadali o latach tczewskich Grzegorza, było wiele wzruszających wspomnień i kilka śmiesznych anegdot.

Była też mowa o twórczości Ciechowskiego. Wendt opowiedział jak doszło do współpracy na płycie Obywatela GC „Tak, Tak”. To tczewski saksofonista zagrał solo w utworze „Nie pytaj o Polskę”. W programie była też mowa o roli festiwalu In Memoriam i o programie tegorocznej XVIII edycji. Goście wysłuchali sondy przeprowadzonej na Starym Mieście na temat Ciechowskiego i festiwalu.

Festiwal rozpocznie się w piątek projekcją filmu Obywatel Miłośc w Fabryce Sztuk. Pokaz filmu jest biletowany. Początek o godzinie 18.00
W sobotę o godzinie 17.30 rozpocznie się biało-czarna parada, a podczas niej w kilku miejscach Starego miasta organizator zaplanował działania artystyczne w wykonaniu: uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Tczewie, Michała Sarnowskiego, chóru Passionatka, Małgorzaty Kornas i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Częścią parady jest również konkurs dla reprezentacji szkolnych na najciekawszą biało-czarną prezentację i wystawa „Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka”.
O godzinie 18.30 na dużej scenie na placu Hallera rozpocznie się festiwalowy koncert. Na rynku tczewskiej Starówki wystąpią: Teatr Tańca 8 Negro, Nocny pociąg, Frantówka z Torpedą, Ajagore z wokalistami (Kalina Kortas, Małgorzata Kornas, Piotr Bukartyk) i na zakończenie zespół Sztywny Pal Azji.