Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

obwodnica metropolii maj
Nasz Tczew

Obwodnica Metropolitalna rośnie w oczach

Prace przy budowie Obwodnicy Metropolii Trójmiasta postępują. Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował spotkanie, na którym wykonawca Konsorcjum Mirbud Kobylarnia poinformował, na jakim etapie jest realizacja zadania na odcinku od węzła Żukowo do węzła Gdańsk Południe włącznie.

Umowę na zadanie nr 2 budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej obejmującą budowę odcinka Żukowo- Gdańsk południe wraz z węzłami podpisano w kwietniu 2021 roku. Prace ruszyły w marcu 2023 roku. W trakcie budowy są obecnie 52 obiekty mostowe i inżynieryjne, kolejne 8 jest na etapie przygotowania. Wykonano prawie milion m3 nasypów i ponad milion – wykopów, wymieniono prawie pół miliona m3 gruntów.
Podczas wizyty studyjnej mieliśmy okazję wraz z kamerą wejść na teren budowy, zazwyczaj niedostępny osobom nieupoważnionym, by zobaczyć, jak ogromną jest ta inwestycja.

Najbardziej obszernym i skomplikowanym logistycznie zadaniem ze względu na intensywny bieżący ruch drogowy jest przebudowa węzła Gdańsk południe, w którym zbiega się obwodnica trójmiasta, wyjazd w kierunku autostrady A1 i trasa elbląska. W tym miejscu zapytaliśmy kierownika budowy o postęp prac:

O nadchodzących zmianach organizacji ruchu na węźle Gdańsk Południe będziemy jeszcze Państwu przypominać. Zatrzymaliśmy się także w miejscu, gdzie powstaje most nad wąwozem rzeki Raduni w okolicy Niestępowa. Tu także prace idą pełną parą. Same filary mostu mają kilkanaście metrów wysokości. Przypomnijmy, że Obwodnica Żukowa będzie liczyć 7 km, a trasa żukowo- Gdańsk południe – 16. Nową trasą pojedziemy za półtora roku – termin realizacji tego zadania to 15 września 2025 roku.