Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Odnaleźli najstarsze zdjęcie Tczewa
Nasz Tczew

Odnaleźli najstarsze zdjęcie Tczewa

Niezwykłego odkrycia dokonali miłośnicy historii z Dawnego Tczewa. Odnaleźli najstarsze zdjęcie wykonane na terenie naszego miasta, które ukazuje bardzo wczesny etap budowy zabytkowego Mostu Tczewskiego. Niemal 170-letnia fotografia to według pasjonatów absolutny unikat.

Niezwykłego odkrycia dokonała Jagoda Koc z forum Dawnego Tczewa. W miniony weekend natrafiła w internecie na wydaną w 1855 roku publikację autorstwa głównego budowniczego Mostu Tczewskiego, czyli Carla Lentzego pod tytułem „Budowa mostów nad Wisłą koło Tczewa i nad Nogatem koło Malborka”. W środku prócz znanych już wcześniej map i rysunków znalazła unikalną fotografię, ukazującą wczesny etap prac przy budowie symbolu Tczewa. Na zdjęciu uwieczniono nie tylko powstające filary, ale także robotników stojących na rusztowaniach. Członkowie Dawnego Tczewa szacują, że fotografię najprawdopodobniej wykonano w 1853 roku, czyli 4 lata przed oficjalnym otwarciem Mostu Tczewskiego. Jagoda Koc tłumaczy, że na ten unikat trafiła przypadkiem poszukując informacji na inny temat.

Najsłynniejszy zabytek Tczewa został oddany do użytku w 1857 roku. Budowa mostu rozpoczęła się w 1850 roku, choć wmurowania kamienia węgielnego i ukrycia w nim kapsuły czasu dokonano dopiero w lipcu 1851 roku w obecności króla Prus. Wydarzenie to zostało zilustrowano jedynie za pomocą ryciny. Za najstarsze zdjęcia Mostu Tczewskiego dotąd uznawano te wykonane w latach 1855-57, które ukazywały montaż kratownic Lentzego. Teraz odnaleziono fotografię o kilka lat starszą. Jej autor prawdopodobnie stał na tczewskim brzegu Wisły po północnej stronie powstającej przeprawy, na wysokości dzisiejszego ujścia Kanału Młyńskiego. Stojąc w tym miejscu uwiecznił widok w kierunku brzegu lisewskiego. Po prawej stronie fotografii widać powstający filar nurtowy, w środku zdjęcia wybudowany już kolejny filar, a po lewej stronie w oddali rusztowania pod budowę kolejnych filarów na brzegu lisewskim.

W pierwszej połowie XIX wieku fotografia była zupełną nowością. Za najstarsze zdjęcie ukazujące miejską zabudowę Tczewa uchodzi fotografia z 1860 roku, przedstawiająca okolice dzisiejszego ronda Dworcowego. Jak się okazuje zdjęcia powstającego Mostu Tczewskiego są o kilka lat starsze. Prusacy chętnie fotografowali budowę obiektu, który wówczas miał status najdłuższego mostu na świecie.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu Dawny Tczew, jeszcze przed znalezieniem unikalnej fotografii, wydał kalendarz na 2021 rok poświęcony wyłącznie Mostom Tczewskim. Publikacja powstała z okazji przyszłorocznych dwóch okrągłych rocznic: 170-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zabytkowego mostu oraz 130-lecia otwarcia mostu kolejowego.