Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

Ogródki gastronomiczne ożywią Tczew?

Na ostatniej sesji rada miasta jednogłośnie zatwierdziła uchwałę w sprawie obniżenia opłat za zajęcie pasa drogowego przy ulicach należących do gminy miejskiej. Niższe stawki sprzyjają restauratorom, mają ich zachęcić do zakładania czy powiększenia ogródków gastronomicznych.

Nie 2 złote, ale 10 groszy za jeden metr kwadratowy dziennie wynosić będzie opłata za ogródki gastronomiczne znajdujące się w pasie drogowym. Obniżając znacząco stawkę, samorząd Tczewa wyszedł naprzeciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców, konkretnie restauratorów. To forma pomocy dla branży, która mocno ucierpiała w okresie epidemii koronawirusa.
Dodajmy, że w Tczewie na terenie należącym do miasta, który nie jest w pasie drogowym, za ogródki gastronomiczne nie jest pobierana opłata targowa, a jedynie czynsz, który wynosi złotówkę za metr kwadratowy miesięcznie.

Tczew nie jest kurortem turystycznym, w którym prężnie funkcjonują lokale gastronomiczne. Niemniej lato sprzyja spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu, a na przykład Stare Miasto mogłoby być miejscem spędzania wolnego czasu dla turystów i mieszkańców. Tu właśnie zauważymy zmiany. Na prośbę restauratorów Zakład Usług Komunalnych ustawił stoły i ławki na placu Hallera. Oferta lokali gastronomicznych, utworzenie ogródków piwnych, kawiarnianych ma ożywić tczewski rynek oraz pobliskie uliczki i skwery.