Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

budżet obywatelski projekty
Nasz Tczew

Pomysły tczewian na budżet obywatelski

Dwadzieścia siedem projektów zgłosili mieszkańcy Tczewa do budżetu obywatelskiego na dwa tysiące dwudziesty piąty rok. Najwięcej projektów dotyczy utworzenia bądź rozbudowy placów zabaw czy terenów rekreacyjnych, ale są również pomysły na nietypowe inwestycje.


Dzięki budżetowi obywatelskiemu samorząd realizuje nieduże infrastrukturalne inwestycje, których pomysłodawcami są mieszkańcy Tczewa. W naszym mieście pierwsza edycja została zrealizowana 10 lat temu. Ograniczeniem jest pula. Zrealizowanych będzie tyle inwestycji na ile wystarczy pieniędzy, a władze Tczewa przeznaczają na jedną edycję 1 milion złotych.

Obecnie program realizowany jest w systemie dwuletnim. Przyjmowanie wniosków-projektów, analizowanie ich, a następnie głosowanie, które zdecyduje o wyborze zadań, odbędzie się w obecnym roku. Natomiast realizacja inwestycji w roku przyszłym. Pierwszy etap to przyjmowanie wniosków. Urząd Miejski właśnie opublikował listę zgłoszonych pomysłów. Zapytaliśmy prezydenta Tczewa jakiego rodzaju pomysły w tym roku mieli lokalni społecznicy na budżet obywatelski.

Tradycyjnie najwięcej zgłoszonych projektów dotyczy terenów rekreacyjnych – na przykład rozbudowa bądź rewitalizacja placów zabaw w tym na przykład pomysł na stworzenie mini parku linowego małpi gaj. Były też wnioski o publiczne urządzenia – toalety, naświetlacze, urzędomat, jak również pomysł na utworzenie platformy w internecie umożliwiającej powszechny dostęp do miejskiego monitoringu.