Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

spis bociana
Nasz Tczew

Poszukiwani wolontariusze do liczenia bocianów

Naukowcy i ornitolodzy z Grupy Badawczej Bociana Białego szukają blisko 2,5 tysiąca osób do pomocy przy liczeniu bocianów. Przedsięwzięcie to organizowane jest cyklicznie co dziesięć lat. O ósmej edycji spisu bociana białego opowiedziała nam koordynatorka tego przedsięwzięcia na Pomorzu – Katarzyna Pilarska.

Międzynarodowy Spis Bociana Białego zostanie przeprowadzony już po raz ósmy. Spis jest potrzebny do tego, by lepiej chronić gatunek. Spis na terenie Polski koordynowany będzie przez naukowców i ornitologów zrzeszonych w Grupie Badawczej Bociana Białego. Aktualnie trwa rekrutacja wolontariuszy. Potrzeba w sumie aż 2,5 tys. osób, ponieważ tyle jest gmin, które stanowią podstawową jednostkę powierzchniową, objętą liczeniem.

Liczenie bocianów ma odbywać się według określonej metody. Zadaniem wolontariuszy będzie dotarcie do wszystkich gniazd w objętych liczeniem gminach i sprawdzać, jakie są efekty lęgów. Wolontariusze muszą mieć ze sobą podczas pracy w terenie lornetkę i telefon komórkowy, żeby móc na bieżąco przekazywać do ogólnopolskiej bazy zebrane dane. Mile widziane jest również posiadanie samochodu do sprawniejszego poruszania się.

Międzynarodowy spis bocianów ma trwać przez miesiąc — od połowy czerwca do połowy lipca 2024 r. Informacje szczegółowe można znalreźć na stronie informacje www.mto-kr.pl ,
a adres, na który można wysłać deklarację zgłoszenia to: cygcyg@wp.pl