Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Poznaj historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy
Nasz Tczew

Poznaj historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy

Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew wydało kolejną książkę, tym razem opisującą historię Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa. W czwartkowe popołudnie Karol Plata-Nalborski, czyli autor ponad siedmiusetstronicowej publikacji, spotkał się z mieszkańcami Czyżykowa i przedstawił im ciekawostki związane z dawną wsią, a dziś osiedlem.

Książka pt. „Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa” to pierwsze, tak obszerne studium dziejów położonych nad strugą Drybok miejscowości Bałdowo i Knybawa oraz dawnej wsi Czyżykowo, włączonej 1 kwietnia 1908 r. do miasta Tczew. Przygotowana przez Karola Plata-Nalborskiego publikacja to ponad 700 stron cennych informacji, opartych na szerokiej bazie źródłowej, uzupełnionych o archiwalne mapy, zdjęcia i grafiki. Monografię wzbogacono licznymi wątkami z zakresu m.in. architektury, budownictwa, archeologii i genealogii.

W książce można znaleźć nie tylko suche fakty historyczne, administracyjne czy statystyczne, ale przede wszystkim sporą dawkę ciekawostek i danych o zabytkach. Napisanie tak obszernej publikacji zajęło dużo czasu.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach miłośnicy historii wydali książkę „Dawny Tczew. Ludzie. Miejsca. Wydarzenia” oraz album „Mosty Tczewskie”. Z kolei cztery lata temu Dawny Tczew opublikował książkę Karola Plata-Nalborskiego pt. „Śladami masonów z Kociewia i okolic”. Czy autor ma pomysł na kolejne publikacje?

Premiera książki odbyła się w środę w świetlicy wiejskiej w Bałdowie oraz w czwartek w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Cała sala była pełna. W spotkaniu uczestniczył między innymi były prezydent Tczewa Zenon Odya oraz prezydent elekt Łukasz Brządkowski. W trakcie premiery była możliwość zakupienia pozycji oraz otrzymania autografu i dedykacji od autora. Spytaliśmy, w jaki sposób książkę mogą nabyć osoby, które nie pojawiły się na spotkaniu.