Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Prezydent Duda odsłoni pomnik
Nasz Tczew

Prezydent Duda odsłoni pomnik?

Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już pod koniec września miejsce pamięci zostanie udostępnione mieszkańcom. Prawdopodobnie w odsłonięciu nowego pomnika będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Cmentarz w Lesie Szpęgawskim to miejsce, w którym Niemcy dokonali zbrodni wojennych na początku II wojny światowej. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w samym Lesie Szpęgawskim mogło zginąć nawet 7 tys. osób. W miejscu tym istnieją masowe groby oraz ołtarz, ale dotąd brakowało pomnika. Dwa lata temu w wyniku konkursu wybrano projekt Katarzyny Ephraim. Inicjatorem budowy pomnika jest Komitet Społeczny oraz gmina wiejska Starogard Gdański.

Inwestycję realizuje firma Stella ze Starogardu Gdańskiego. Koszt zadania to ok. 1,5 miliona złotych. 20 tysięcy złotych przekazała Rada Powiatu Tczewskiego, a 60 tysięcy Rada Miejska w Tczewie, mimo że początkowo prezydent Mirosław Pobłocki niechętnie wypowiadał się na temat dofinansowania pomnika.

Pomnik został również dofinansowany przez Ministerstwo Kultury oraz firmę Polpharma. Obiekt będzie składał się z ponad stu sztucznych pni drzew, które mają nawiązywać do Lasu Szpęgawskiego. Obcięte pnie oznaczają ofiary zbrodni, a te wysokie Polaków, którzy przeżyli II wojnę światową.

Urząd Gminy ocenia, że w chwili obecnej wykonano 40% prac. Bieżący etap inwestycji zakłada również budowę tablicy informującej o cmentarzu. Jeśli w przyszłości pojawią się kolejne środki, to gmina Starogard Gdański zamierza zrealizować jeszcze jeden etap inwestycji. Samorządowcy chcieliby, aby 29 września uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał prezydent Polski.

Wciąż trwa zbiórka publiczna. Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo budowę pomnika, odsyłamy na stronę lasszpegawski.pl.