Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

petycja basen
Nasz Tczew

Radni odrzucili petycję przeciwko nowemu basenowi

Rada Miejska odrzuciła petycję mieszkańców ulicy Topolowej, którzy protestują przeciwko budowie basenu przy Szkole Podstawowej nr 12. Twierdzą oni, że inwestycja będzie dla nich uciążliwa i przyspieszy osiadanie bloków mieszkalnych sąsiadujących z przyszłą pływalnią. Władze miasta uspokajają, że nowy basen nie będzie negatywnie wpływał na otoczenie.

W październiku mieszkańcy bloków sąsiadujących z dwunastką złożyli do Urzędu Miejskiego petycję podpisaną przez około 90 osób. Pod koniec grudnia temat pojawił się na sesji Rady Miejskiej. Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Maciej Skiberowski wyjaśnił, czego dotyczą postulaty mieszkańców.

Dodajmy, że w treści petycji są zawarte również inne argumenty, np. to że nowa pływalnia mogłaby negatywnie wpływać na mieszkania oraz na zdrowie samych mieszkańców. Lokatorzy obawiają się hałasu generowanego przez urządzenia basenowe, które według nich wpłyną negatywnie na ich odpoczynek w domu. Twierdzą, że ruch wody w basenie oraz działanie filtrów i pomp będą powodować drgania ich bloków, przez co może pogłębić się ich osiadanie. Osoby, które podpisały się pod petycją, twierdzą również, że duże zapotrzebowanie basenu na wodę może sprawić, że mieszkańcy sąsiednich bloków będą mieć problemy z dostępnością do tego surowca. Głos w sprawie petycji zabrał również inny radny.

Mimo że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała pismo mieszkańców za zasadne, to Rada Miejska je odrzuciła. Za przyjęciem petycji było dwóch radnych: Maciej Skiberowski i Mieczysław Matysiak. 14 radnych było przeciwnych, a 6 wstrzymało się.

Już w listopadzie w programie „Pytania do Prezydenta” Adam Burczyk przypomniał, że plany na stworzenie na terenie SP12 basenu istniały już na początku lat 90-tych i zapewnił, że projektant weźmie pod uwagę informacje zawarte w petycji.

Przypomnijmy, że w 2023 roku prezydent zdecydował, że w najbliższych latach w Tczewie nie powstanie obiecany aquapark, ponieważ rząd nie przekazał na to zadanie wystarczających środków. W zamian przy dwunastce powstanie nowy basen, z kolei ten przy ul. Wojska Polskiego za kilka lat przejdzie generalny remont. Na oba zadania miasto zdobyło środki z Polskiego Ładu – na nowy basen 25 mln zł, a na remont 15 mln. Pływalnia przy SP12 powinna zostać oddana do użytku na przełomie 2025 i 26 roku. Po zakończeniu budowy przyjdzie pora na remont starego basenu.