Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Rozpoczął się wyścig z czasem
Nasz Tczew

Rozpoczął się wyścig z czasem

Starostwo powiatowe podpisało umowę z projektantami, którzy przygotują aktualizację dokumentacji Mostu Tczewskiego. Jest ona niezbędna, aby starostwo mogło ogłosić przetarg na kolejny etap odbudowy zabytku warty 65 milionów złotych. Dokumentacja musi powstać w szybkim tempie po to, aby środki z Polskiego Ładu nie przepadły.

28 lipca tczewskie starostwo podpisało umowę z konsorcjum składającym się z firmy BAK z Bydgoszczy i Axial z Poznania na wykonanie aktualizacji dokumentacji Mostu Tczewskiego. Powiat otrzymał na ten cel ponad 700 tysięcy zł z pierwszej edycji Polskiego Ładu. Konsorcjum, które wygrało przetarg, wykona zadanie za 541 tysięcy zł. W tym tygodniu przedstawiciele firmy BAK spotkali się ze starostą tczewskim, aby omówić szczegóły związane z realizacją zadania.

Konsorcjum BAK i Axial zaprojektuje sposób przeniesienia i ekspozycji powojennego przęsła ESTB, które wciąż znajduje się bezpośrednio nad nurtem Wisły. Konstrukcja ta pierwotnie miała zostać niemal w całości rozebrana i zezłomowana, jednak pomorski konserwator Igor Strzok uznał ją za cenny zabytek i zatrzymał odbudowę. Patowa sytuacja trwała kilka lat, aż wreszcie wiosną tego roku z pomocą Generalnego Konserwatora Zabytków udało się osiągnąć kompromis. Przęsło ESTB musi zostać przeniesione w inne miejsce, aby nad nurtem Wisły mogły zostać zbudowane repliki przęseł z XIX wieku. Proces przenoszenia ESTB nie będzie ani łatwy, ani tani.

Projektanci są zadowoleni z przebiegu rozmów ze starostą. Wkrótce spotkają się z Igorem Strzokiem w celu omówienia wytycznych konserwatorskich.

W minionych miesiącach starosta informował media, że przęsło ESTB zostanie wyeksponowane na działce przy ul. Jana z Kolna graniczącej z Energą. Okazuje się, że ta lokalizacja nie jest ostateczna. Pomorski konserwator bierze pod uwagę inny wariant.

Konsorcjum BAK i Axial na stworzenie dokumentacji ma 200 dni od podpisania umowy, czyli 6,5 miesiąca. Czasu jest niewiele, ponieważ tczewskie starostwo musi najpóźniej za 9 miesięcy ogłosić przetarg na kolejny etap odbudowy mostu, który będzie kosztował 65 milionów zł. Środki te pochodzą z drugiej edycji Polskiego Ładu. Mogą one przepaść, jeśli zgodnie z zasadami rządowego programu, przetarg nie zostanie ogłoszony w odpowiednim czasie.Dodajmy, że na całkowitą odbudowę Mostu Tczewskiego potrzeba prócz przyznanych już 65 milionów złotych kolejne 150.