Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

Sentymentalny plac zabaw w Fabryce Sztuk

“Plac zabaw” to tytuł wystawy, jaką można oglądać w kamienicy Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15 . Na ekspozycję składają się zabawki oraz czasopisma i książki, które towarzyszyły dzieciństwu obecnym czterdziesto- i pięćdzisięciolatkom.

Oranżada, kogel-mogel, zabawy na trzepaku, bajki z serii „Poczytaj mi, mamo”, misie trociniaki, dźwięk pieczątek przybijanych przez telewizyjnego Reksia – pokolenie 40-50 latków ma różne skojarzenia z dzieciństwa. Większość z nich przypomina wystawa, której pomysłodawczynią i kuratorką jest Małgorzata Kruk.


Wernisaż uświetnił występ orkiestry dętej Torpeda. W odległe czasy dzieciństwa można było się przenieść nie tylko za sprawa eksponatów-zabawek. Dostępna była PRL-wska oranżada, czytano wspomnienia dotyczące zabaw podwórkowych – gry w klasy czy w kapsle, a także kultowych bajek. Józef Ziółkowski przyniósł i zaprezentował na wernisażu zabawkę ze swoich czasów dzieciństwa – koło, które dzieci toczyły kijem po ulicach. Ekspozycję tworzą nie tylko zabawki – także gry planszowe, modele do składania oraz zdjęcia dzieci sprzed kilkudziesięciu lat.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Będzie można ją zwiedzać do końca września.