Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Skultet finisaż
Nasz Tczew

Superfinisz wystawy ze Skultetem i Kopernikiem

Fabryka Sztuk zaprosiła na finisaż. Po trzech latach żegnamy się z wystawą “Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”.

Fabryka Sztuk od trzech zapraszała do siebie na Interdyscyplinarną wystawę o dwóch wielkich postaciach, zaprzyjaźnionych ze sobą humanistach, którzy wywarli wpływ na dotychczasowe postrzeganie świata: wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika i
Aleksander Skulteta – urodzonego w Tczewie kartografa i historyka, doktora prawa, autora dzieła “Chronografia świata”.

Dwukondygnacyjna ekspozycja jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Jest opowieścia nie tylko o Skultecie i Koperniku, przedstawia historię Tczewa i epok z przełomu średniowiecza i odrodzenia.
Kolejnym bohaterem wystawy jest kosmos. Jemu poświęcono drugą część, w której pokazano za pomocą projekcji 3D główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego zbudowano makietę z ruchomymi planetami i przygotowano projekcję multimedialną opowiadającą o wszechświecie.

Podczas finisażu na dziedzińcu Fabryki Sztuk nadszedł moment na podsumowanie wystawienniczego sukcesu jak i podziękowanie wszystkim, którzy się do niego przyczynili. Uczynili to dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska oraz twórca i komisarz wystawy Józef Ziółkowski, który osobiście oprowadził gości.