Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Fala umowa
Nasz Tczew

System Fala wystartuje za rok

System FALA ma objąć swoim zasięgiem sieć kolejową i komunikację miejską w województwie pomorskim. Pozwoli pasażerom przemieszczać się różnymi środkami komunikacji, bez zastanawiania się, gdzie kupić bilet i ile ten bilet powinien kosztować. Spółka Innobaltica, czyli operator systemu poboru opłat za bilety, wybrała wykonawcę, który go wdroży. Niedawno w Gdańsku podpisano umowę na realizację tego zadania.


FALA będzie największym i najnowocześniejszym systemem poboru opłat za przejazdy transportem publicznym w Polsce. Ta Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności docelowo ma objąć całe województwo pomorskie.

W Gdańsku na stacji PKM Jasień spółka Innobaltica wraz z przedstawicielami samorządu naszego województwa podpisali umowę z wybranym wykonawcą na wdrożenie tego zadania. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział podczas uroczystości podpisania umowy, że system fala działający jako jedna platforma elektroniczna pobierająca opłaty za podróż koleją i komunikacją miejską to przedsięwzięcie takiej skali, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było.

Zakłada się, że docelowo w ramach systemu Fala powstanie około 2,5 miliona kont pasażerów. Platforma zawierać będzie informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów.

Aplikacja pozwoli rozliczyć przejazdy pasażera dzięki sieci walidatorów, czyli czytników, które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych. Na terenie województwa pomorskiego znajduje się około 10 tysięcy przystanków komunikacji miejskiej, ponad 200 stacji i przystanków kolejowych, a przedsiębiorstwa i zakłady komunikacji miejskiej przewożą każdego roku ponad 300 mln pasażerów. W każdej godzinie szczytu, system FALA będzie mógł rozliczyć blisko 500 tys. przejazdów. Konsorcjum z liderem Asseco Data Systems zadanie w części inwestycyjnej wykona za blisko 112 milionów złotych netto.