Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Tczewianie oddali hołd żołnierzom wyklętym
Nasz Tczew

Tczewianie oddali hołd żołnierzom wyklętym

Jak co roku 1 marca w Tczewie odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku mieszkańcy i władze miasta oddały hołd przy tablicy pamiątkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W minionych latach 1 marca składano kwiaty oraz znicze pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej, następnie na Rondzie Żołnierzy Wyklętych pod wieżą ciśnień i na końcu przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w Parku Miejskim. W tym roku uroczystości skupiły się wyłącznie przy świeżo wyremontowanej głównej siedzibie MBP. Data 1 marca nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 roku zostali zamordowani przywódcy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, czyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej działalność Armii Krajowej.

W pierwszej kolejności uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Po hymnie ksiądz proboszcz tczewskiej fary odmówił modlitwę. Następnie kwiaty pod tablicą złożyli m.in. samorządowcy, kombatanci, reprezentanci parlamentarzystów, komendanci policji, straży pożarnej i straży miejskiej. W drugiej połowie kwietnia główna siedziba biblioteki zostanie otwarta, a to oznacza, że przyszłoroczne obchody 1 marca będą mogły być bogatsze.