Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Tczewianie uczcili 3 maja
Nasz Tczew

Tczewianie uczcili 3 maja

W minioną środę tradycyjnie w Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża św., po której nastąpił przemarsz uczestników na Skwer Konstytucji 3 Maja przy wieży ciśnień pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej.

W trakcie przemówienia starosta tczewski Mirosław Augustyn powiedział, że dobro oraz wolność kraju i całego społeczeństwa to główny cel, który przyświecał twórcom Konstytucji, dlatego współcześni Polacy, żyjąc w wolnym kraju, nie mogą zapomnieć, że ten niezwykły dar nie został nam dany raz na zawsze – to wartości, które stale musimy przekazywać i pielęgnować z pokolenia na pokolenie. Po słowach starosty delegacje parlamentarzystów, samorządów, służb mundurowych, instytucji oraz organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Uczestnicy wysłuchali również koncertu Chóru Męskiego Echo, który obchodzi w tym roku 100-lecie swojej działalności. Święto Konstytucji 3 Maja było również okazją do uroczystej intronizacji tegorocznego Króla Kurkowego w tczewskim Kurkowym Bractwie Strzeleckim.

Przypomnijmy, że Konstytucja 3 Maja to uchwalona w 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny monarchii dziedzicznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Pierwszą taką ustawą była konstytucja amerykańska z 1787 roku.