Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

W przyczółku mostu ma być muzeum

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisano porozumienie o współpracy, dzięki któremu w odbudowanym moście tczewskim ma powstać oddział muzeum.

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy powiatem tczewskim i Muzeum II Wojny Światowej ma być pierwszym krokiem do otwarcia nowego rozdziału przebudowy zabytkowego mostu tczewskiego na Wiśle. Posłowie z Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza Jarosław Sellin i Kazimierz Smoliński chcą doprowadzić nie tylko do zakończenia inwestycji, ale też do utworzenia oddziału muzeum – w przyczółku mostu w Tczewie.

W dokumencie nazwanym porozumieniem zawarto elementy współpracy pozwalającej w przyszłości na utworzenie oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie fragmentu Mostu w Tczewie. Dyrektor muzeum Grzegorz Berendt jako pierwszy zabrał głos na konferencji tuż po podpisaniu porozumienia ze starostą powiatu tczewskiego Mirosławem Augustynem.


W konferencji miał wziąć udział poseł Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza Jarosław Sellin. Aktualnie pełni on funkcję generalnego konserwatora zabytków, jest zarazem wiceministrem kultury. Sellin przeprosił za nieobecność i przesłał list, który odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości z Tczewa Kazimierz Smoliński.
Kilka tygodni temu w Warszawie, właśnie gabinecie wiceministra Sellina, doszło do spotkania, w którym strony rządowa, samorządowa oraz dyrektor Berendt omówiły sposób finansowania przebudowy mostu oraz intencję utworzenia w zachodnim przyczółku oddziału muzeum. Do podpisania porozumienia doszło szybko. Starosta tczewski ocenia, że jest to przełom, wielki krok w odbudowie zabytkowego mostu, ale też początek planu utworzenia w Tczewie bardzo atrakcyjnego miejsca.

Pierwszym etapem odbudowy mostu ma być wykorzystanie dofinansowania z programu Polski Ład w wysokości 65 milionów złotych. Zapytaliśmy posła Smolińskiego o sposób finansowania przebudowy mostu, przypominając, że blisko dwa lata temu mówił o przejęciu tego zadania przez stronę rządową z całościowym finansowaniem bez dzielenia inwestycji na etapy.

Na konferencji obecni byli przedstawiciele powiatowego samorządu – członek Zarządu Powiatu Krzysztof Korda, przewodnicząca Rady Powiatu Barbara Kamińska oraz wiceprzewodniczący rady Witold Sosnowski. Głos zabierał również pomorski konserwator zabytków Igor Strzok. W telewizji Tetka będzie można zobaczyć całą konferencję. W jutrzejszym Naszym Tczewie wrócimy do sprawy, żeby przybliżyć jak doszło do podpisania porozumienia.