Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

panteon katyński
Nasz Tczew

W Tczewie pamiętamy o ofiarach Katynia

Trzynastego kwietnia to bolesna data w naszej historii, nawiązująca do odkrycia zbrodni w lesie katyńskim. W rocznicę tego wydarzenia w Tczewie przy panteonie katyńskim odbyły się uroczystości upamiętniające masowe wymordowanie ponad dwudziestu tysięcy Polaków.

W imieniu mieszkańców powiatu tczewskiego i naszego miasta pod tablicą pamiątkową przy Tczewskim Panteonie Katyńskim kwiaty złożyli: starosta Mirosław Augustyn, prezydent Mirosław Pobłocki, a także wiceprzewodnicząca rady powiatu Alicja Gajewska. Kwiaty złożyli również przedstawiciele organizacji kombatanckich, Stefan Kukowski z Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława oraz – w imieniu szkół powiatu tczewskiego – dyrektor II LO Dorota Kościjańczuk.

Przypomnijmy, że w 1943 roku świat dowiedział się o odkryciu masowych grobów polskich żołnierzy, o których słuch zaginął po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, po zajęciu wschodniej Polski przez Armię Czerwoną. Zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Wśród zamordowanych byli również Tczewianie oraz osoby wcześniej związane z naszym miastem. To im poświęcono miejsce pamięci na terenie II LO – panteon katyński. Jest tu aleja dębów, a przy nich tablice z nazwiskami ofiar Katynia z naszego regionu.