Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wkrótce ruszy budżet obywatelski 2024
Nasz Tczew

Wkrótce ruszy budżet obywatelski 2024

Przed nami kolejna edycja budżetu obywatelskiego, która wystartuje 24 stycznia. Wyłoni ona najciekawsze projekty zgłoszone przez mieszkańców, które będą realizowane w 2024 roku. Mimo wysokiej inflacji Urząd Miejski nie przewiduje zwiększenia puli środków, która nadal będzie wynosiła milion złotych.

Nowy plac zabaw, siłownia pod chmurką, teren zielony, a może zupełnie nowy pomysł, którego w Tczewie jeszcze nie było? O tym, jakie projekty mieszkańcy zgłoszą do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, dowiemy się za kilka miesięcy. Urząd Miejski ogłosił, że od 24 stycznia do 13 lutego będzie można składać nowe wnioski do budżetu obywatelskiego dotyczącego roku 2024. Tradycyjnie zgłaszać projekty i głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku.

Najbliższe dwa tygodnie to dobry moment, by rozejrzeć się po swojej okolicy, pomyśleć, czego brakuje, napisać projekt i złożyć go w Urzędzie Miejskim. Jeden mieszkaniec Tczewa może zgłosić ich dowolną liczbę. Można je składać poprzez formularz dostępny na stronie bo.tczew.pl. Oprócz danych autora projektu należy załączyć także m.in. opis inwestycji, lokalizację i szacunkowy koszt jej realizacji. Dodatkowo do formularza należy obowiązkowo dołączyć listę osób popierających projekt zawierającą podpisy co najmniej 20 mieszkańców – wzór takiej listy jest również dostępny na wspomnianej stronie. Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim o nowej edycji opowiedziała rzeczniczka prasowa miasta.

Urząd Miejski nie przewiduje zwiększenia puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski 2024. Pomimo wysokiej inflacji nadal będzie to milion złotych, czyli podobnie jak w poprzednich latach. Ponownie projekty zostaną podzielone na duże i małe.

Do 30 marca ratusz opublikuje informację o spełnieniu lub niespełnieniu wymogów formalnych przez zgłoszone projekty, z kolei do 12 czerwca poda informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu projektu do głosowania. Do 7 lipca mieszkańcy dowiedzą się, jaki będzie konkretny termin głosowania, które ponownie wypadnie w okresie letnim. Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego ma nastąpić do 28 września. Urząd Miejski przypomina, że tak jak w poprzednich edycjach proponowane projekty muszą dotyczyć zadań inwestycyjnych, których zakres mieści się w zadaniach własnych gminy i które są możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego.

Jeśli chodzi o budżet obywatelski 2023, to w tym roku ruszą przetargi, a tuż po nich realizacja zadań wyłonionych kilka miesięcy temu. Z kolei niemal wszystkie inwestycje zaplanowane w ramach budżetu obywatelskiego 2022 zostały już ukończone. Więcej o tym powiemy w kolejnych wydaniach programu Nasz Tczew.