Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wkrótce wybory do Europarlamentu
Nasz Tczew

Wkrótce wybory do Europarlamentu

Dziewiątego czerwca Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W województwie pomorskim kandyduje siedemdziesiąt osób, w tym dwóch mieszkańców Tczewa.

Za niecały miesiąc po raz kolejny pójdziemy do lokali wyborczych, tym razem aby oddać głos na kandydata lub kandydatkę do Europarlamentu. Całe województwo pomorskie stanowi okręg wyborczy nr 1, w którym swoich kandydatów zarejestrowało siedem komitetów wyborczych. Każdy z nich proponuje po dziesięć nazwisk. Koalicja Obywatelska na pozycji nr 1 zarejestrowała obecnego europosła Janusza Lewandowskiego, Lewica Katarzynę Ueberhan, Trzecia Droga Wioletę Tomczak, Konfederacja Przemysława Wiplera, Polexit Jakuba Perkowskiego, Prawo i Sprawiedliwość obecną europosłankę Annę Fotygę, a Bezpartyjni Samorządowcy Natalię Kruczek. Spośród siedemdziesięciu kandydatów w skali całego okręgu jest dwóch tczewian – obecny poseł na Sejm Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Krzywkowski, który reprezentuje Bezpartyjnych Samorządowców.

Parlament Europejski w nowej, pięcioletniej kadencji będzie się składał z 720 posłów, czyli o 15 więcej niż obecnie. Polskę będą reprezentowały 53 osoby, czyli o jedną więcej niż w mijającej kadencji. Obecnie pomorski okręg jest reprezentowany przez trzech europosłow, ale dopiero po przeliczeniu oddanych głosów, będzie wiadomo, czy ta liczba w nowej kadencji zostanie utrzymana. O szczegółach mówi sekretarz miasta, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów w Tczewie.

Tradycyjnie w wyborach mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Sekretarz miasta przypomina, jak głosowanie będzie się odbywać w Tczewie. Komitety wyborcze ponownie mają do dyspozycji tablice przeznaczone dla darmowych ogłoszeń wyborczych.