Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

MBP ruszył remont
Nasz Tczew

Wystartował remont głównej biblioteki

Firma Elbud rozpoczęła generalny remont siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Zabytkowy 170-letni obiekt będzie kompleksowo przebudowany w ramach programu rewitalizacji. Zadanie kosztuje blisko 7 milionów złotych.

Jednym z najważniejszych elementów programu rewitalizacji Starego Miasta jest przebudowa dwóch obiektów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przy ulicy Kościuszki już wybudowano w miejsce zniszczonego budynku nowoczesny obiekt, będący obecnie nie tylko wypożyczalnią, a także siedziba Sekcji Historii Miasta, miejscem działań społecznych i magazynem dla tczewskich archiwów.
Gmach siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej to zabytkowy 170-letni obiekt, mieścił się tu kiedyś sąd i więzienie. Jego adaptacja na potrzeby placówki publicznej była niełatwa. Stan obiektu, zwłaszcza elementów konstrukcyjnych był fatalny, choć z zewnątrz nie rzucało się to w oczy.

Po generalnym remoncie ma być to miejsce nie tylko dla książek i czytelników. Pomieszczenia będą zupełnie inne, pozwalające zwiększyć ofertę dla mieszkańców, o czym powiedział nam dyrektor MBP w Tczewie Krzysztof Korda.


Jak obiekt będzie wyglądał? W związku z tym, że jest zabytkiem, bryła się nie zmieni, ale wyczyszczona zostanie elewacja, wymieniony dach, okna i drzwi. Zbudowana zostanie winda zewnętrzna dla osób niepełnosprawnych (widoczna od strony ul. Kościuszki). Dodajmy, że zwiększy się powierzchnia magazynowa, przebudowane będą pomieszczenia biurowe, nowe będą wszystkie instalacje wewnętrzne. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec października 2021 r.