Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Meksyk
Nasz Tczew

Wystawa o Meksyku w Fabryce Sztuk na Podmurnej

Byliśmy z kamerą na wernisażu w kamienicy Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15. Można tam zwiedzać wystawę pamiątek z Meksyku zatytułowaną “Nie tylko Sombrero”.

Matka Boża z Guadalupe, Frida Kahlo, sombrero, mariachi czy tequila… – skojarzeń z Meksykiem jest bardzo wiele. Podróż do tego bogatego kulturowo i przyrodniczo kraju stanowi nie lada przygodę. Potwierdzają to Wioleta i Wojciech Grzesikowie. Na kanwie ich wspomnień z pobytu w Meksyku, wykonanych tam fotografii i filmów oraz przywiezionych pamiątek powstała najnowsza wystawa w kamienicy Fabryki Sztuk na Starym Mieście. Kuratorem wystawy jest Józef Ziółkowski.

W wernisażu uczestniczyło wielu gości, na których czekała nie tylko wystawa, ale dodatkowe atrakcje: meksykańskie rytmy w wykonaniu Kociewskiej Orkiestry Dętej Torpeda, rozbijanie piniaty i suto zastawiony stół wypełniony pikantnymi specjałami. Podczas wernisażu zamiast tradycyjnych kwiatów wręczono bukiety owocowe, którymi w Meksyku wita się gości.

Na ekspozycji zobaczymy zdjęcia opatrzone komentarzem oraz przepiękne wyroby rękodzielnicze: ubrania, torebki, biżuterię, dodatki, maski ceremonialne, ozdoby, naczynia, instrumenty muzyczne, a ponadto dewocjonalia. Wystawę można zwiedzać do 28 sierpnia.