Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

decyzja obywatelski
Nasz Tczew

Zaskakująca decyzja prezydenta Tczewa

W przyszłym roku, po dwuletniej przerwie, będą realizowane pomysły mieszkańców na inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego. O tym, jakie będą to projekty, miało zdecydować głosowanie, które zakończono 10 września. Prezydent po analizie kosztów zdecydował jednak, że w przyszłym roku zostanie zrealizowanych wszystkie 17 projektów, które przeszły weryfikację i można było na nie głosować.

W trakcie ostatnich sześciu lat na wszystkich osiedlach naszego miasta zrealizowano dokładnie 101 inwestycji mieszkańców wartych ok. 5,5 mln zł.w ramach budżetu obywatelskiego. Ostatnie zadania zrealizowano w 2019 roku. Potem nastąpiła dwuletnia przerwa. Prezydent Mirosław Pobłocki tłumaczył ją zmianami czy regulacjami prawnymi, jakie wprowadził rząd w tego rodzaju programach. Obecnie najpierw zgodnie z regulaminem przeprowadzany jest wybór projektów, po to by następnie każdy z nich znalazł się w budżecie miasta. Stąd edycja budżetu obywatelskiego rozpoczęta w 2021 roku będzie miała swój finał w roku przyszłym.

Te regulacje rządowe dotyczyły też zasad wyboru projektu. Zlikwidowano formę papierową głosowania, w Tczewie znacznie popularniejszą niż elektroniczne głosowanie przez internet. Prezydent przyznał, że był to jeden z elementów mających wpływ na znacznie niższą frekwencję głosowania. Przykładowo w 2019 na projekty zagłosowało blisko 5 tysięcy osób, a w tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 1600 osób.

Budżet Obywatelski miasta Tczewa ma dedykowaną stronę internetową, gdzie można znaleźć wszelkie informacje, zasady i regulaminy dotyczące tego programu. Adres tej strony to: www.bo.tczew.pl. Znajdziemy tam opisy wszystkich 17 projektów, które będą realizowane w przyszłym roku, są tam też opublikowane wyniki tegorocznego głosowania, które, jak się okazało, nie mają teraz znaczenia.