Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Co będzie z przęsłami ESTB

Drugi etap przebudowy mostu zakłada usunięcie przęseł ESTB znajdujących się nad nurtem Wisły. Pomorski konserwator zabytków uważa, że mają one wartość historyczną.

Trwają rozmowy starosty tczewskiego z władzami województwa pomorskiego i miasta Tczewa w sprawie zebrania wkładu własnego na drugi etap przebudowy Mostu Tczewskiego.  Zadanie będzie polegało na usunięciu dwóch przęseł ESTB i zastąpieniu ich repliką XIX-wiecznej kratownicy Lentzego. W trakcie konsultacji konserwatora zabytków z doktorem Waldemarem Affeltem padła sugestia, by zdemontowane przęsła ESTB zostały wyeksponowane, np. poprzez ich wbudowanie w przyszły portal wjazdowy. Pomysł ten upadł, ale pojawiły się inne.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie ekspozycja nie całych przęseł ESTB, a ich krótkich fragmentów na działce pomiędzy dwoma mostami. Działka pomiędzy mostami należy do kolei, ale będzie przejęta przez powiat.

Członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu zgadzają się z tym, że przęsła ESTB mają wartość historyczną.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 - Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (wydanie z 2 lipca 2020)

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:30 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 20:00 - Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 20:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM