Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Dzień Kociewia z Radiem Tczew

Od 2007 roku 10 lutego świętujemy Światowy Dzień Kociewia. Z okazji tego święta nasz region przez wiele godzin był bohaterem audycji Radia Tczew. W tczewskim studiu oraz w Starogardzie Gdańskim radiowi redaktorzy przeprowadzali rozmowy z kilkunastoma osobami związanymi z Kociewiem.

Światowy Dzień Kociewia to inicjatywa członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gd. i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. Dlaczego święto naszego regionu obchodzimy 10 lutego mówi dyrektor tczewskiego biura LOT Kociewie Piotr Kończewski.

Jako pierwszy w radiu o Kociewiu mówił regionalista i historyk z Tczewa Michał Kargul, kojarzony głównie ze kociewskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Krystyna Gierszewska – kulinarna mistrzyni, prezes Kociewskiego Forum Kobiet, autorka książek o tematyce kulinarnej i regionalnej, mówiła między innymi o tym czym się różni parzybroda od kwaśnicy.

W Starogardzie mowa była o kociewskiej kulturze, przyrodzie, a także atrakcjach turystycznych. Jednym z gości był również prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

 

W popołudniowej części w radiowym studiu redaktorzy rozmawiali jeszcze z panią etnolog, animatorami kultury, historykiem i archiwistą, regionalistą-księdzem i kapitanem statku MS Kociewie.

Święto naszego regionu w Radiu Tczew przygotowane we współpracy z LOT Kociewie spotkało się z bardzo dużym odzewem słuchaczy. Do redakcji nadeszło wiele ciekawych informacji i miłych pozdrowień. Odpowiedzi na liczne konkursy o kociewskiej tematyce często były odkrywcze, a niektóre poruszające.

Po południu Dzień Kociewia w Tczewie świętowano jeszcze podczas koncertu zespołu Frantówka w Fabryce Sztuk oraz promocji regionalnych publikacji w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1780), Informator kulturalny, Sport, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 07:45 - Biesiada literacka. Stanisława Celińska

  Z naszego archiwum. Spotkanie autorskie prowadzone w Fabryce Sztuk przez Krystiana Nehrebeckiego (2013)

 • 08:40 - III Bieg Morsa dla Pauliny

  Relacja z zakończenia sezonu czyli III Biegu Morsa z 3. kwietnia 2016 połączonego z charytatywną zbiórką dla Pauliny (3 kwietnia 2016)

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1780), Informator kulturalny, Sport, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 - Sesja Rady Miasta

  PREMIERA! Retransmisja sesji Rady Miasta Tczewa z 28 maja 2020 r.

 • 11:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  PREMIERA! Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 17:55 - Matura 1995 i 1996

  Z naszego archiwum: Matura 1995 i 1996. Zobacz relację sprzed 25 lat, jak wyglądały egzaminy maturalne w tczewskich szkołach.

 • 18:00 - Nocne Balladowanie 2013

  Koncert Pawła Orkisza z zespołem (2013)

 • 20:10 - Pchli Targ 2019

  Z archiwum TeTki. Handlowanie pod chmurką i inne atrakcje na Starówce (2 czerwca 2019)

 • 20:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 20:45 - Magazyn Abonenta TVK Telkab

  Informacje Telewizji Kablowej Telkab o nowościach i zmianach ważnych dla abonentów oraz ciekawostkach dostępnych w sieci TVK (czerwiec 2020)

 • 20:55 - Ballads Of Europe 2009

  Ballady Polskie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Koncert Pete'a Mortona i Stanisława Soyki

 • 22:25 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM