Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

In Memoriam. Ciechowski na Starówce

Osiemnasta edycja In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego za nami. Finałem imprezy był sobotni koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Wcześniej na placu Hallera występowały formacje 8 Negro, Nocny Pociąg, Frantówka i Ajagore.
Na festiwal złożyły się także: projekcja filmu “Obywatel Miłość” i biało-czarna parada ulicami Starego Miasta.

Józef Golicki, organizator festiwalu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, zmienił formułę imprezy. W tym roku nie było konkursu piosenki, który jest zawsze duzym wyzwaniem od strony logistycznej i finansowej. 18 edycja miała pokazać Ciechowskiego nie tylko jako wybitnego artystę, ale też jako tczewianina, człowieka, który powracał do swojego rodzinnego miasta, lubiącego swoją młodość i dzieciństwo.
Zanim rozpoczął się koncert na rynku, ulicami Starówki przeszła biało-czarna parada. Rozpoczęła się na placu świętego Grzegorza gdzie wystąpili uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej. Tej, do której uczęszczał Ciechowski, a w kościele obok, tak zwanym szkolnym, miał próby ze swoim pierwszym zespołem Juventus.

Prowadzony przez tczewskich motocyklistów korowód przemaszerował pod Centrum Kultury i Sztuki. Tu na balkonie członkowie zespołu Czarne Kwiaty z Michałem Sarnowskim na czele wykonali “Noc Wampira”. Następnym przystankiem był skwer doktora Schefflera, gdzie dziecięco-młodzieżowy chór Passionatka zaśpiewał “Telefony”. Na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jarosława Dąbrowskiego, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, awangardowym występem uraczył uczestników parady – duet małżeński Małgorzata i Sławomir Kornasowie. Tuż obok można było obejrzeć wystawę „Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka”.

Po raz pierwszy scenę główną tegorocznego festiwalu usytuowano na placu Hallera. W sercu Starówki wystąpiło pięć zespół, prezentujących różnorodną stylistykę, ale nawiązujących do twórczości Ciechowskiego. Rozpoczął Teatr Tańca 8 Negro, członkowie zespołu prowadzonego przez Agatę Litwińską i Michaiła Karnaukowa wykonali efektowne układy choreograficzne do muzyki w aranżacji Hanny Rani i Dobrawy Czocher.

Zespół Nocny Pociąg z Krzysztofem Okupskim – to tczewska formacja, w której składzie był flecista, autor tekstów Grzegorz Ciechowski. Zabrzmiały utwory z młodzieńczymi tekstami późniejszego lidera Republiki.
O folkowej części twórczości Grzegorza z Ciechowa przypomniał zespół Frantówka, któremu towarzyszyła kaszubsko-kociewska orkiestra dęta Torpeda. Zabrzmiały między innymi “Kare konie, “Co ja temu winna”, “Piejo kury”.
Następnie na scenie pojawiło się folkrockowe trio Ajagore, które tworzą tczewscy muzycy Sławomir Kornas, Maciej Kortas i Michał Szczeblewski. Współpracują ze znakomitymi artystami. Również z Piotrem Bukartykiem, który zaśpiewał “Sexy doll” Ciechowskiego i jeden z nowszych utworów swojego autorstwa “Brudna miłość”. Ponadto Ajagore przy wokalnym wsparciu Małgorzaty Kornas i Kaliny Kortas wykonało kilka ciekawie zaaranżowanych piosenek Ciechowskiego.
Zwieńczeniem festiwalu był ponadgodzinny koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Formacja założona w 1986 roku ma w swoim repertuarze materiał z interpretacjami utworów autorstwa Ciechowskiego. Zespół Leszka Nowaka wykonał kilka wielkich przebojów Republiki

Sztywny Pal Azji w latach 80-tych i 90-tych tworzył piosenki, które były wielkimi przebojami, a nawet “hymnami” ówczesnej młodzieży. Większość z nich zabrzmiała na tczewskim rynku. Publiczność śpiewała wraz z zespołem takie utwory jak: “Nieprzemakalni”,
“Nie zmienię świata”, “Spotkanie z”, czy “Wieża radości, wieża samotności”.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Raport TV Regio

  Magazyn informacyjny TV Regio - specjalnego kanału polskich lokalnych stacji telewizyjnych (11 sierpnia 2020 r.)

 • 07:55 – Koncert Igora Frołowa

  Z naszego archiwum. Koncert rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Igora Frołowa z orkiestrą kameralną z 2007 r.

 • 09:20 – Raport TV Regio

  Magazyn informacyjny TV Regio - specjalnego kanału polskich lokalnych stacji telewizyjnych (11 sierpnia 2020 r.)

 • 09:55 – Zjazd Akordeonistów 2012

  Z naszego archiwum. Gala finałowa kilkudniowej imprezy organizoawanej przez Fundację dla Tczewa

 • 11:50 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 – Raport TV Regio

  Magazyn informacyjny TV Regio - specjalnego kanału polskich lokalnych stacji telewizyjnych (11 sierpnia 2020 r.)

 • 12:55 – Klasycznie dla Grzegorza Ciechowskiego

  Z naszego archiwum. Koncert w Centrum Kultury i Sztuki (2011)

 • 14:20 – Nie daj szansy AIDS

  Z naszego archiwum. Spektakl teatralny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Dąbrówce (2013)

 • 14:40 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  PREMIERA! Nasz Tczew - magazyn wiadomości lokalnych, także kulturalnych i sportowych (1816). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 17:35 – Tu stacja Tczew. Leszek Gnoiński

  Rozmowa fotografikiem, autorem biografii i albumów związanych z polską muzyką rockową na antenie Radia Tczew 100,8 FM (2018)

 • 18:10 – Motoryzacyjne Legendy (5)

  Cykl programów o wyjątkowych samochodach jeżdżących po polskich drogach. W piątym odcinku przyjrzymy się Mercedesowi 121 i sprawdzimy jak poradzi sobie na autodromie Pomorze (2018)

 • 18:25 – Muzyczne talenty w TeTce 2016

  Z naszego archiwum. Występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie - laureatów konkursów regionalnych i ogólnopolskich w roku szkolnym 2015/16

 • 19:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - magazyn wiadomości lokalnych, także kulturalnych i sportowych (1816). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 19:35 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 19:50 – Wielki Hipnotyzer 2018

  Koncert specjalny festiwalu: XVII In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (24 sierpnia 2018)

 • 21:05 – Piknik Ekologiczny 2015

  Z naszego archiwum. Relacja z festynu dla mieszkańców Tczewa zorganizowany przez parafię Św. Franciszka z Asyżu

 • 21:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - magazyn wiadomości lokalnych, także kulturalnych i sportowych (1816). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 21:35 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 21:45 – W czasie deszczu dzieci się nudzą

  Jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia Orkiestry Kameralnej Progress (9 czerwca 2019)

 • 23:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM