Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

In Memoriam. Ciechowski na Starówce

Osiemnasta edycja In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego za nami. Finałem imprezy był sobotni koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Wcześniej na placu Hallera występowały formacje 8 Negro, Nocny Pociąg, Frantówka i Ajagore.
Na festiwal złożyły się także: projekcja filmu “Obywatel Miłość” i biało-czarna parada ulicami Starego Miasta.

Józef Golicki, organizator festiwalu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, zmienił formułę imprezy. W tym roku nie było konkursu piosenki, który jest zawsze duzym wyzwaniem od strony logistycznej i finansowej. 18 edycja miała pokazać Ciechowskiego nie tylko jako wybitnego artystę, ale też jako tczewianina, człowieka, który powracał do swojego rodzinnego miasta, lubiącego swoją młodość i dzieciństwo.
Zanim rozpoczął się koncert na rynku, ulicami Starówki przeszła biało-czarna parada. Rozpoczęła się na placu świętego Grzegorza gdzie wystąpili uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej. Tej, do której uczęszczał Ciechowski, a w kościele obok, tak zwanym szkolnym, miał próby ze swoim pierwszym zespołem Juventus.

Prowadzony przez tczewskich motocyklistów korowód przemaszerował pod Centrum Kultury i Sztuki. Tu na balkonie członkowie zespołu Czarne Kwiaty z Michałem Sarnowskim na czele wykonali “Noc Wampira”. Następnym przystankiem był skwer doktora Schefflera, gdzie dziecięco-młodzieżowy chór Passionatka zaśpiewał “Telefony”. Na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jarosława Dąbrowskiego, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, awangardowym występem uraczył uczestników parady – duet małżeński Małgorzata i Sławomir Kornasowie. Tuż obok można było obejrzeć wystawę „Grzegorz Ciechowski w obiektywie Mirosława Stępniaka”.

Po raz pierwszy scenę główną tegorocznego festiwalu usytuowano na placu Hallera. W sercu Starówki wystąpiło pięć zespół, prezentujących różnorodną stylistykę, ale nawiązujących do twórczości Ciechowskiego. Rozpoczął Teatr Tańca 8 Negro, członkowie zespołu prowadzonego przez Agatę Litwińską i Michaiła Karnaukowa wykonali efektowne układy choreograficzne do muzyki w aranżacji Hanny Rani i Dobrawy Czocher.

Zespół Nocny Pociąg z Krzysztofem Okupskim – to tczewska formacja, w której składzie był flecista, autor tekstów Grzegorz Ciechowski. Zabrzmiały utwory z młodzieńczymi tekstami późniejszego lidera Republiki.
O folkowej części twórczości Grzegorza z Ciechowa przypomniał zespół Frantówka, któremu towarzyszyła kaszubsko-kociewska orkiestra dęta Torpeda. Zabrzmiały między innymi “Kare konie, “Co ja temu winna”, “Piejo kury”.
Następnie na scenie pojawiło się folkrockowe trio Ajagore, które tworzą tczewscy muzycy Sławomir Kornas, Maciej Kortas i Michał Szczeblewski. Współpracują ze znakomitymi artystami. Również z Piotrem Bukartykiem, który zaśpiewał “Sexy doll” Ciechowskiego i jeden z nowszych utworów swojego autorstwa “Brudna miłość”. Ponadto Ajagore przy wokalnym wsparciu Małgorzaty Kornas i Kaliny Kortas wykonało kilka ciekawie zaaranżowanych piosenek Ciechowskiego.
Zwieńczeniem festiwalu był ponadgodzinny koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Formacja założona w 1986 roku ma w swoim repertuarze materiał z interpretacjami utworów autorstwa Ciechowskiego. Zespół Leszka Nowaka wykonał kilka wielkich przebojów Republiki

Sztywny Pal Azji w latach 80-tych i 90-tych tworzył piosenki, które były wielkimi przebojami, a nawet “hymnami” ówczesnej młodzieży. Większość z nich zabrzmiała na tczewskim rynku. Publiczność śpiewała wraz z zespołem takie utwory jak: “Nieprzemakalni”,
“Nie zmienię świata”, “Spotkanie z”, czy “Wieża radości, wieża samotności”.