Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

ZWiK zmodernizował oczyszczalnię

W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej kompostowni osadów ściekowych oraz zmodernizowanego ciągu technologicznego oczyszczalni. Inwestycja dofinansowana ze środków unijnych została zrealizowana w ciągu piętnastu miesięcy.

Po wieloletnich przygotowaniach Zakład Wodociągów i Kanalizacji w 2018 roku rozpoczął kolejną ważną – obok budowy oczyszczalni ścieków, największych powojennych inwestycji zakładu – ważny projekt pod nazwą: „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki osadowej wraz z modernizacją części technologicznej i przebudową systemu doprowadzania ścieków do oczyszczalni ścieków w Tczewie”. 4 lipca – z udziałem zaproszonych gości, między innymi prezesów konsorcjum firm – wykonawców zadania oraz władz samorządowych – odbyło się uroczyste otwarcie nowej kompostowni osadów ściekowych oraz zmodernizowanego ciągu technologicznego oczyszczalni. Po krótkim omówieniu zakresu i efektów przeprowadzonej inwestycji Agnieszka Walter, kierownik jednostki realizującej projekt oprowadziła gości po zmodernizowanej oczyszczalni ścieków pokazując wyremontowane i wyposażone obiekty wchodzące w skład całego zadania inwestycyjnego.
Uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło na terenie nowo wybudowanej kompostowni stanowiącej główny trzon całego zadania. A uczynili to Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, Mirosław Augustyn, starosta tczewski, Andrzej Grygo, prezes firmy Instal Warszawa, Maciej Ochman, prezes firmy Equipo oraz prezes ZwiK-u, Marcjusz Fornalik.
Prezesa ZWiK-u zapytaliśmy jak ważna dla zakładu była to inwestycja i jakie będzie miała ona znaczenie dla funkcjonowania oczyszczalni ścieków, która została uruchomiona w 1998 roku – 21 lat temu? Bardzo istotne. Dzięki tej modernizacji zakład nie tylko został wyposażony w nowe urządzenia i sprzęt, ale też zyska pod względem ekonomicznym – odpowiada prezes Marcjusz Fornalik.

Mikołaj Lisicki z firmy EQUIPO – przedstawiciel wykonawcy opowiedział czym się charakteryzuje nowo zbudowana kompostownia i na jakiej technologii się opiera.

Zadanie było współfinansowane z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zrealizowano je za kwotę ponad 25 mln złotych z czego blisko 13 mln to dofinansowanie unijne.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – III Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy

  Relacja z trzeciego rajdu rowerowego po Kociewiu i Powiślu, który odbył się 22-23 lipca 2017 r.

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 11:30 w kościele św. Małgorzaty w Bzowie koło Warlubia

 • 19:00 – ZWiK - nowocześnie o wodzie i ściekach

  Program na temat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (2019)

 • 19:05 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Tu stacja Tczew: Olaf Lubaszenko

  Aktor Olaf Lubaszenko na antenie Radia Tczew 100,8 FM opowiada o kręconym w Tczewie filmie pt. "Futro z misia"

 • 19:50 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu