Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Budują nowy most między jeziorami
Nasz Tczew

Budują nowy most między jeziorami

Nad przesmykiem łączącym jeziora Rokickie trwa budowa nowego mostu, który przywróci dojazd między Lubiszewem Tczewskim, Rokitkami i Śliwinami. Z kolei w Lubiszewie powstaje zupełnie nowy chodnik wzdłuż ulicy Sambora, który poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

Most między jeziorem Rokickim Dużym i Małym musiał zostać zamknięty z uwagi na jego bardzo zły stan techniczny. Kilka lat temu wstępny kosztorys zakładał, że inwestycja pochłonie ponad 4 mln zł. Obecny wójt zdobył na ten cel dofinansowanie od wojewody pomorskiego wynoszące 2 mln 200 tysięcy zł. W wyniku przetargu zwyciężyła firma, która zaoferowała 1 mln 650 tys. zł., czyli znacznie mniej niż zakładał to pierwotny kosztorys. Aktualnie stary mostek został już zdemontowany, a firma przystąpiła do budowy przyczółków. Po starym obiekcie mogły poruszać się samochody do 15 ton, z kolei po nowym będą mogły przejeżdżać pojazdy do 32 ton. Inwestycja ma potrwać do grudnia.

Wymiana mostu to dopiero pierwszy etap udrożnienia dróg dojazdowych pomiędzy pobliskimi miejscowościami. Wójt tłumaczy, że właścicielem dziurawej drogi między Lubiszewem a budowanym mostem jest Skarb Państwa, a konkretnie Wody Polskie i to ta instytucja powinna się tym zająć.

Spytaliśmy wójta co z kolei z gminną drogą łączącą wymieniany most ze Śliwinami i Rokitkami. Przy okazji dodajmy, że w centrum Lubiszewa Tczewskiego wzdłuż ul. Sambora powstaje nowy chodnik o szerokości 2 metrów i długości 720 metrów.