Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Dworzec w Tczewie ma swojego patrona
Nasz Tczew

Dworzec w Tczewie ma swojego patrona

Wiceadmirał Kazimierz Porębski, który był inicjatorem Szkoły Morskiej w Tczewie, został patronem tczewskiego dworca PKP. Władze kolei podkreślają, że w całej Polsce tylko dwanaście dworców otrzymało swoje imię. Tczewski obiekt jest pierwszy na Pomorzu.

Pomysł nadania imienia tczewskiemu dworcowi nie jest nowy. 3 lata temu pojawiła się sugestia, aby patronem obiektu został wykładowca dawnej Szkoły Morskiej Mamert Stankiewicz. Ostatecznie zwyciężyła kandydatura wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, ojca polskiej Marynarki Handlowej i inicjatora Szkoły Morskiej. W uroczystości, podczas której odsłonięto tablicę z partonem, wzięli udział przedstawiciele Marynarki Wojennej, parlamentarzyści, samorządowcy, osoby duchowne, uczniowie i nauczyciele oraz kolejarze na czele z Krzysztofem Golubiewskim, członkiem zarządu PKP S.A. Uroczystość uświetniła wojskowa oprawa całego wydarzenia – udział pocztów chorągwianych, wojskowa asysta honorowa oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości wręczono także nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu pt. „Morskie Tradycje Tczewa”, który zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Tczewie.

W całej Polsce PKP dotąd nazwało jedenaście dworców. Tczewski obiekt jest dwunasty w kraju i pierwszy na Pomorzu. Spytaliśmy członka zarządu PKP S.A., dlaczego kolej w żaden sposób nie skonsultowała kandydatury Kazimierza Porębskiego z mieszkańcami Tczewa.

Aby przybliżyć pasażerom postać patrona obiektu i jego działalność, PKP zaprezentowały w hali dworcowej okolicznościową wystawę składającą się z plansz przygotowanych na obchody 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie. Mowa o wystawie „Z Tczewa na morza i oceany…”, którą opracowała Fabryka Sztuk.

Przy okazji spytaliśmy przedstawiciela PKP o to, o co najczęściej pytają sami mieszkańcy – o cyklicznie niedziałające na dworcu elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów oraz o brak zegara na frontowej elewacji dworca. Pasażerowie dziwią się, że w niedawno wyremontowanym za 18 mln zł dworcu wciąż nie naprawiono tych usterek. Kilka razy w roku pytamy o to biuro prasowe i za każdym razem czytamy odpowiedź, że usterki zostaną naprawione.