Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

cambridge termo
Nasz Tczew

Kompleksowe remonty tczewskich szkół zawodowych

Zakończyła się kompleksowa modernizacja energetyczna dwóch budynków Zespołu Szkół Branżowych w Tczewie. Jeszcze w tym roku termomodernizacja wraz z utworzeniem nowych pracowni będzie realizowana w sąsiadującym obiekcie Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Parkowej.

Od kilku lat starostwo powiatowe w Tczewie realizuje projekt kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, który obejmuje dziesięć obiektów. Projekt rozpoczął się w 2018 roku. Wtedy oszacowano zadania na ponad 13 milionów złotych, a projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości blisko 9 milionów, co stanowiło prawie 70 procent kosztów.
Od 2018 roku wyremontowano cztery budynki. Ostatnie dwa z nich to ponad stuletni gmach główny Zespołu Szkół Branżowych i parterowy mniejszy obiekt tej placówki, położonej przy ulicy Czyżykowskiej. Kompleksowy remont zakończył się w grudniu minionego roku. Dyrektor ZSB Aleksandra Komoszyńska jest zadowolona z efektu i szczęśliwa, że wszelkie trudności związane z remontem się zakończyły.

Osuszenie fundamentów, docieplenie budynków, nowa elewacja oraz wymiana stolarki także instalacji cieplnej i elektrycznej to nie wszystko. W ramach termomodernizacji szkoła będzie miała także swoje panele fotowoltaiczne. Koszt zadania związanego z ZSB to niespełna 2 miliony 600 tysięcy złotych.

Kolejny obiekt, który zgodnie z założeniami dwóch programówe realizowanych przez starostwo, przejdzie duży remont – to niespełna 90-letni budynek Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Parkowej. Modernizacja tego obiektu nie będzie polegała wyłącznie na termomodernizacji. Dodatkowo zostaną utworzone nowe pracownie i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, przebudowana będzie klatka schodowa, pojawi się winda. O zakres i termin zadania, którego koszt wynosi ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych zapytaliśmy dyrektora placówki Czesława Roczyńskiego.

Zespół Szkół Technicznych w Tczewie dysponuje także obiektami przy ulicy Sobieskiego. Budynek będący najstarszą częścią byłego Zespołu Kształcenia Zawodowego, w którym są klasy, ale w większości pracownie do nauki zawodu, również, jeszcze w tym roku, ma być remontowany zgodnie z programem termomodernizacji.