Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

łodzie świata
Nasz Tczew

Nowe eksponaty w centrum konserwacji

Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprasza na wystawę “Tradycyjne łodzie świata. Dary Valeri Fenwick i Barbary Woroncow”. W tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego możemy zobaczyć dziesięć wyjątkowych łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów.

W listopadzie ubiegłego roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o dwie kolekcje etnograficzne przekazane przez Valeri Fenwick z hrabstwa Suffolk – brytyjską archeolożkę – i Barbarę Woroncow – emerytowaną muzealniczkę z Leeds polskiego pochodzenia.

To właśnie te dwie kolekcje składają się na wystawę czasową w tczewskiej filii Narodowego Muzeum Morskiego, czyli Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Kuratorem wystawy zatytułowanej “Tradycyjne łodzie świata. Dary Valeri Fenwick i Barbary Woroncow” jest Krzysztof Zamościński.

Dziesięć łodzi jakie można oglądać w magazynie studyjnym CKWS pochodzi z wielu stron świata i są wykonywane różnymi technikami. Osiem łodzi znajduje się na poziome zero, natomiast dwie z Oceanii unoszą się zawieszone w powietrzu. Łodzie oglądać można dodatkowo z poziomu pierwszego i drugiego piętra. Towarzysząca wystawie prezentacja pokazuje skąd eksponaty pochodzą, jak były wykorzystywane, zawiera ciekawe historie dotyczące niektórych łodzi.

Wystawę dopełniają animacje, sporządzone w oparciu o modele 3D prezentowanych łodzi. Dzięki czemu możliwe jest obejrzenie eksponatów z każdej strony. Wystawę mozna zwiedzać w tczewskim CKWS do końca roku.