Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nowe lodołamacze będą strzegły Wisły
Nasz Tczew

Nowe lodołamacze będą strzegły Wisły

W Gdańsku Przegalinie Wody Polskie zaprezentowały cztery nowe lodołamacze, które w okresie zimowym będą strzegły Dolnej Wisły, czyli między innymi w sąsiedztwie Tczewa. Inwestycja kosztująca niemal 80 mln zł została dofinansowana przez Unię Europejską.

Manat, Puma, Narwal i Nerpa to cztery nowe lodołamacze wyprodukowane przez szczecińską stocznię Gryfia na zlecenie Wód Polskich. W miniony piątek cztery nowe jednostki zaprezentowano w Gdańsku Przegalinie. Wody Polskie podkreślają, że nowe lodołamacze to jednostki na miarę XXI wieku wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i informatyczne. Dzięki inwestycji w zbliżającym się sezonie zimowym Dolnej Wisły będzie strzegło dziewięć lodołamaczy, w tym cztery zupełnie nowe. Z nowych lodołamaczy cieszy się naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tczewie.

Budowa czterech lodołamaczy została w 85 procentach dofinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności. Koszt zadania, które polegało na zaprojektowaniu i wybudowaniu lodołamaczy, wyniósł ponad 78 mln zł.