Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Oszuści wykorzystują wojnę na Ukrainie
Nasz Tczew

Oszuści wykorzystują wojnę na Ukrainie

Mimo że większości osób nie mieści się to w głowie, są osoby, które wykorzystują sytuację na Ukrainie w celu oszukiwania ludzi. Zarówno policjanci jak i Urząd Miejski w Tczewie przestrzegają mieszkańców i apelują o weryfikację zbiórek pieniędzy lub rzeczy dla uchodźców z Ukrainy.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że organizowanych jest ogromna ilość różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju. Niestety wykorzystać chcą ją również oszuści, którzy wkroczyli do działania. Podszywają się pod różne podmioty i w ten sposób chcą okraść swoje ofiary. Urząd Miejski w Tczewie poinformował, że nie wysyła żadnych urzędników, czy innych osób aby zbierały dary, w tym środki pieniężne na rzecz obywateli Ukrainy poprzez wizyty domowe. Każde oszustwo dokonane w ten sposób lub jego próbę należy zgłaszać bezpośrednio na policję.

Oszustwa zdarzają się nie tylko w internecie, ale i podczas bezpośrednich wizyt domowych. W przypadku Tczewa policjanci nie odnotowali dotychczas takich oszustw, aczkolwiek czujni mieszkańcy Suchostrzyg wezwali policję w celu weryfikacji osób, które zapukały do drzwi.

Również CERT Polska informuje o fałszywych zbiórkach rozpowszechnianych w wiadomościach e-mail, w SMS-ach, czy postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut. Fala oszustw nie oznacza, że nie warto pomagać. W telewizji Tetka informujemy o wielu oficjalnych, sprawdzonych zbiórkach organizowanych m.in. przez społeczników czy Zakład Usług Komunalnych. Listę tczewskich zbiórek można znaleźć na stronie wrotatczewa.pl.