Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Pomorzanie najchętniej jeżdżą pociągami
Nasz Tczew

Pomorzanie najchętniej jeżdżą pociągami

Mieszkańcy województwa pomorskiego najchętniej w kraju korzystają z pociągów – tak wynika z danych udostępnionych przez Urząd Transportu Kolejowego. W naszym regionie odnotowano najwyższy w Polsce wskaźnik wykorzystania kolei oraz drugi wynik w kraju pod względem liczby podróżnych.

Co roku Urząd Transportu Kolejowego publikuje statystyki. Jednym z badanych parametrów jest wskaźnik wykorzystania kolei, który w 2020 roku na Pomorzu okazał się najwyższy w Polsce.

W ciągu ostatnich sześciu lat coraz więcej mieszkańców Pomorza wybierało pociągi. Rekordowy był rok 2019 r., kiedy to odprawionych zostało 61 mln pasażerów. Rok 2020 okazał się trudny, ponieważ pandemia koronawirusa, lockdowny, system pracy i nauki zdalnej wpłynęły na znaczny spadek liczby pasażerów do ponad 37 mln. Mimo gorszego wyniku niż w poprzednich latach, był to drugi najlepszy wynik w kraju. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Mazowsze. Wicemarszałek dodaje, że dzięki środkom unijnym samorząd województwa pomorskiego zamierza wymienić tabor pociągów regionalnych na nowszy.

Wicemarszałek przypomina, że w przyszłym roku będziemy mogli na Pomorzu podróżować za pomocą jednego, wspólnego biletu Fala.