Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Powstanie boisko Mölkky i plaża na bulwarze
Nasz Tczew

Powstanie boisko Mölkky i plaża na bulwarze

Znamy wyniki najnowszej edycji budżetu obywatelskiego, w której do rozdania ponownie był milion złotych. W przyszłym roku miasto wykona pięć zadań dużych oraz sześć małych według pomysłów samych mieszkańców. Przykładowo na Kanonce powstanie boisko do gry w fińskie kręgle Mölkky i bule, a na bulwarze plaża na trawie.

W najnowszej edycji budżetu obywatelskiego pod głosowanie poddanych zostało 11 projektów dużych i 6 małych, z czego zrealizowanych będzie pięć dużych i wszystkie małe. Łącznie mieszkańcy oddali niemal 3 tysiące ważnych głosów, czyli o ponad 500 więcej niż rok temu.

Najwięcej głosów uzyskało doposażenie istniejących placów zabaw w nowe urządzenia rekreacyjno-edukacyjne na Górkach I i Górkach II. Drugie miejsce zajęło dedykowane boisko do gry w kręgle fińskie Mölkky oraz bule, które powstanie na Kanonce, a trzecie odbudowa nad Wisłą ścieżki przyrodniczej Natura 2000. Miasto na wniosek mieszkańców wybuduje również Dog Park przy ul. Jedności Narodu, czyli zamknięty, bezpieczny teren dla psów, a także teren zielony przy ul. Władysława Jurgo.

Jeśli chodzi o małe projekty, to w przyszłym roku miasto wykona plażę na trawie na tczewskim bulwarze, przebuduje istniejącą ścieżkę rowerową przy skrzyżowaniu ulicy Saperskiej z Wojska Polskiego dla poprawy bezpieczeństwa, rozbuduje plac zabaw przy ul. Sychty, stworzy rabatę całoroczną przy ul. Jurgo, wybuduje siłownię dla seniorów przy ul. Jedności Narodu, a także zamontuje progi zwalniające typu wyspa na ul. Henryka Sienkiewicza. Prezydent Tczewa jest zadowolony z wyników, choć żałuje, że osób głosujących nie było zbyt wiele.

Prezydent mówi o nasyceniu budżetu obywatelskiego projektami twardymi, czyli inwestycyjnymi, ale jednocześnie nie zamierza wprowadzić wzorem innych miast projektów miękkich, czyli np. wydarzeń.

Na koniec ciekawostki. Najstarsza głosująca osoba ma 92 lata, a w związku z tym, że w tczewskim budżecie obywatelskim głos może oddać każdy mieszkaniec niezależnie od wieku, to rodzice zagłosowali także za trzy noworodki. Najliczniejszą grupą głosujących okazali się trzydziestolatkowie.