Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

dzień kociewia
Nasz Tczew

Poznaj Kociewie z bocianem Jasiem w Fabryce Sztuk

W światowy Dzień Kociewia 10 lutego, a więc w minioną sobotę, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej “Bocian Jaś i etnograficzne skarby”. Ekspozycję będzie można zwiedzać w Fabryce Sztuk do 5 maja.

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o tym regionie. Było to 1807 roku. Dwieście lat później, na upamiętnienie tego wydarzenia członkowie Stowarzyszenia Kultura Kociewia i Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie zainicjowali Światowy Dzień Kociewia.

W tym roku Fabryka Sztuk przyłączyła się do wspólnego świętowania, organizując wystawę „Bocian Jaś i etnograficzne skarby”. Kuratorką wystawy jest Kamila Gillmeister.

Wernisaż występami uświetnili laureaci ostatniego Festiwalu Twórczości Kociewskiej. Między innymi przedszkolaki z tczewskiej Jodełki. Pojawiło się wielu przedstawicieli władz samorządowych z prezydentem Tczewa Mirosławem Pobłockim i jego zastępcą Adamem Urbanem. Nie zabrakło naukowców, osób związanych z kultura kociewską oraz miłośników etnografii.