W czwartek dwukrotnie obradowała rada miasta. Przed południem podczas XLV sesji obecnej kadencji radni zajmowali się sprawozdaniami prezydenta oraz służb mundurowych. Radni zdecydowali także o korekcie tegorocznego budżetu miasta. Po południu odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której oficjalnie przyznano tytuł Honorowego Obywatela Tczewa i wręczono trzem osobom medale Pro Domo Trsoviensi.
W pierwszej części przedpołudniowej sesji sprawozdanie z bieżącej działalności urzędu miejskiego przedstawił prezydent Mirosław Pobłocki. Dużo czasu poświęcił realizowanym i planowanym w najbliższym czasie inwestycjom. Radni pytali prezydenta o sprawy, które wzbudziły ostatnio wiele kontrowersji. Prezydent wyjaśniał z jakich powodów wprowadzono niedawno wakacyjny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
Radni zapoznali się z informacją o stanie bezpieczeństwa w Tczewie, na raport składały się sprawozdania powiatowych komend policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Przedstawiciele służb mundurowych byli do dyspozycji radnych i odpowiadali na dodatkowe pytania radnych.
W części poświęconej uchwałom rada miała niewiele pracy. Jednogłośnie głosowała nad wprowadzeniem korekty tegorocznego budżetu maista. Radny Krzysztof Misiewicz zauważył, że była to pierwsza od długiego czasu sesja, podczas której nie głosowano nad żadną uchwałą-skargą. W części poświęconej zgłaszaniu wniosków i interpelacji głos zabrali Tomasz Tobiański, Iwona Nitza, Józef Cichon i Maciej Skiberowski.
Po południu odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Zazwyczaj odbywa się z okazji Dnia Tczewa, czyli 30 stycznia. Blisko półroczne opóźnienie spowodowane było pandemią. Sesja jest okazją do podsumowania minionego roku i wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla naszego miasta. Podczas sesji ogłoszono, że tytuł Honorowego Obywatela Tczewa otrzymała Czesława Kościańska, to wybitna sportsmenka, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Moskwie we wioślarstwie w konkurencji dwójki podwójnej. Mieszka w naszym mieście, jest wychowanką Unii Tczew.
Medalem pro domo trsoviensi uhonorowano Jacka Prętkiego. To działacz solidarnościowy, zawodowo związany z Polskimi Kolejami Państwowymi, w Tczewie najbardziej znany z działalności na rzecz Kolejowego Klubu Sportowego Unia Tczew, prezes tego klubu.
Medal pro domo trsoviensi otrzymała także Alicja Gajewska – z zaangażowaniem działająca na rzecz kultury w Tczewie. Wieloletnia dyrektor Fabryki Sztuk, od początku istnienia tej placówki kształtowała z pasją jej charakter, inicjatorka wielu ważnych wydarzeń w naszym mieście.
Za działalność społeczną medal pro domo otrzymała Gertruda Pierzynowska, radna miejska, zaangażowana na rzecz mieszkańców miasta, zwłaszcza osiedla Suchostrzygi, gdzie działa najaktywniej.
Uroczysta sesja była też okazją do wręczenia nagród za działalność kulturalna i wydawniczą Pierścień Mechtyldy. Kapituła Kociewskiego Kantoru Edytorskiego odrabiała pandemiczne zaległości i przyznała nagrody za rok 2020 i 2021. Wśród wyróżnionych znaleźli się tczewianie Monika Jabłońska, Małgorzata Mykowska i Tomasz Jagielski. Zwieńczeniem sesji było wręczenie nagrody pomorskiego stowarzyszenia obywatelskiego Pro Obywatel, którą otrzymał Mateusz Kotwica, organizator muzycznego Sambor Festiwalu Tczew.