Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Gryf Pomorski
Nasz Tczew

Tczew pamiętał o rocznicy Gryfa Pomorskiego

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zorganizował w Tczewie spotkanie upamiętniające działalność Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Przedstawiciele ZKP i zaproszeni goście złożyli kwiaty na cmentarzu starym, przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Spotkanie przy pomniku na cmentarzu starym przy ulicy 30 stycznia zorganizowano w pechowych okolicznościach, bo akurat nad Tczewem przechodziła gwałtowna burza. Nie przeszkodziła ona w symbolicznym złożeniu hołdu przez przedstawicieli ZKP oraz lokalnych władz – starostę tczewskiego Mirosława Augustyna i wiceprezydenta Tczewa Adama Urbana. Nie zabrakło historyków i mieszkańców Tczewa.

Na rozmowę na temat działalności Gryfa Pomorskiego, jego liderów i członków, jeden z organizatorów wydarzenia Krzysztof Korda zaprosił po spotkaniu pod pomnikiem do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kościuszki, gdzie mieści się siedziba Sekcja Historii Miasta.

Prezes kociewskiego oddziału ZKP Tomasz Jagielski wyjaśnił, że data zaplanowanej uroczystości, czyli 7 lipca, nie jest przypadkowa.
Autor publikacji o tajnej organizacji Gryf Pomorski Lech Zdrojewski przypomniał kilka faktów i działań osób, które przeciwstawiały się hitlerowskiemu okupantowi.